توافق رهبران روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه برای دیدار با یکدیگر در مینسک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق رهبران روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه برای دیدار با یکدیگر در مینسک

آخرین گزارشها از مکالمه تلفنی همزمان رهبران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان بر سر بحران اوکراین، حکایت از آن دارد که ولادیمیر پوتین، پترو پوروشنکو، فرانسوا اولاند و آنگلا مرکل، توافق کرده اند که روز چهارشنبه در مینسک با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

بنابه گفته دفتر صدر اعظم آلمان، این دیدار با هدف تلاش برای ارائه تدابیری به منظور حل قطعی بحران اوکراین صورت خواهد گرفت.

دولت فرانسه هم تاکید کرده که آنچه آنها به دنبال آن هستند، صرفا یک توافق صلح بر روی کاغذ نیست و می بایست در عمل به اجرا درآید.

این در حالی است که طرفهای درگیر در اوکراین در ماه سپتامبر سال گذشته نیز در میسنک به توافقی برای آتش بس دست یافته بودند ولی این توافق هرگز اجرا نشد.

نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا و رهبران جدایی طلب شرق اوکراین نیز در اجلاس روز چهارشنبه در مینسک حضور خواهند داشت.

جیمز فرنی خبرنگار یورونیوز در مونیخ، در این باره می گوید: “طرح صلحی که قرار است روز چهارشنبه در مورد آن بحث شود، آخرین شانس پایان دادن به جنگ در اوکراین محسوب می شود. اگر این مذاکرات شکست بخورد، تصمیم گیران سیاسی جهان تا چند ماه آینده با سردرگمی مواجه خواهند شد.”