نخست وزیر یونان؛ امتناع از تمدید برنامه نجات و چانه زنی برای وامی کوتاه مدت

نخست وزیر یونان؛ امتناع از تمدید برنامه نجات و چانه زنی برای وامی کوتاه مدت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر یونان درصدد نیست تا برنامه نجات مالی را تمدید کند، بلکه در حال چانه زنی برای دریافت وامی کوتاه مدت است. الکسیس سیپراس که با جدیت در حال

آگهی

نخست وزیر یونان درصدد نیست تا برنامه نجات مالی را تمدید کند، بلکه در حال چانه زنی برای دریافت وامی کوتاه مدت است.

الکسیس سیپراس که با جدیت در حال یافتن راهی برای رهایی از بدهی های کشورش است از طرح خود برای مقابله با ریاضت های اقتصادی که به زعم او برنامه بی رحمانه است، پرده برداشت.

نخست وزیر جدید یونان روز یکشنبه در نخستین سخنرانی مهم خود پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی این کشور در ماه گذشته میلادی، وعده داد که در خلال چانه زنی با شرکای اروپایی، برنامه دیگری را جایگزین برنامه ریاضتی تحمیلی به کشورش خواهد کرد.

الکسیس سیپراس گفت: « دولت یونان در خلال مذاکرات در حال چانه زنی با شرکاست. توافق در زمینه وام کوتاه مدت تا ماه ژوئن امکانی فراهم می سازد که برای مذکرات صادقانه و برنامه جدید همکاری میان یونان و شرکای اروپایی ضروری است.»

او در بخش دیگری از سخنانش بر مبارزه با فساد و فرار مالیاتی تاکید کرد و بازگرداندن پاداشِ حقوق بگیران، لغو مالیات بر دارایی ها،اصلاح قانون کار، افزایش حداقل دستمزدها و جبران خسارت های ناشی از ریاضت های اقتصادی را نیز از برنامه های دولتش خواند.

سخنان نخست وزیر با اقبال نمایندگان اکثرا هم حزبی او روبرو شد. یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان آنطور که گفته «عمیقا تحت تاثیر سخنرانی نخست وزیر قرار گرفته است و آن را لحظه مهمی برای کشور تلقی می کند.»

دیمیتریس استراتولیس، وزیر تامین اجتماعی یونان نیز «منافع مردم و کشور» را تنها معیار برای سیاست گذاری های آتن می داند.

همانطور که جیناسیس استاماتیس، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید، «نخست وزیر سیپراس با اعلام سیاست های دولت برای نخستین بار در پارلمان از طرح جایگزینش در زمینه بدهی های یونان به شرکای اروپایی پرده برداشت. اینکه این طرح تا چه اندازه برای اروپاییان قانع کننده باشد بستگی به نشست روز چهارشنبه بین رهبران یونان و اروپا دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است

روایت بازماندگان و گارد ساحلی؛ فاجعه مرگبار مهاجران در دریاهای آزاد یونان چگونه رقم خورد؟

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند