تفسیر برخی از رسانه های تصویری اروپا از قتل خلبان اردنی

تفسیر برخی از رسانه های تصویری اروپا از قتل خلبان اردنی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکۀ آی تی وی تلویزیون اسپانیا قتل خلبان اردنی توسط داعش، این کشور را در شوک فرو برده است. همه مردم از همه گروهها و قبایل، فریاد انتقام سر می دهند و

آگهی

شبکۀ آی تی وی تلویزیون اسپانیا

قتل خلبان اردنی توسط داعش، این کشور را در شوک فرو برده است. همه مردم از همه گروهها و قبایل، فریاد انتقام سر می دهند و پادشاه اردن نیز قول داده است جنگ سرسختانه ای را علیه داعش پیش ببرد. به این بهانه به پوشش اخبار مربوط به گروه اسلامگرای داعش در رسانه های اروپایی نگاهی می اندازیم:

شبکۀ آی تی وی اسپانیا، در گزارش خود از مشارکت اردن در ائتلاف بین المللی برای بمباران مواضع داعش در عراق و سوریه می گوید. به گفتۀ این شبکۀ تلویزیونی، در داخل کشور این مشارکت با مخالفت هایی روبرو شده بود اما بعد از قتل وحشیانۀ خلبان اردنی، فریاد انتقام از هر گوشه های کشور شنیده می شود.

هم مرز بودن با عراق و سوریه خواه ناخواه اردن را از حوادث منطقۀ وسیعی که اسلامگرایان در اختیار دارند، متاثر کرده است. دولت عمان می گوید جنگ علیه داعش پیش از آنکه جنگ کشورهای غربی باشد، جنگ اعراب با این گروه است. با این حال، ادامۀ این نبرد به حمایتهای اقتصادی و نظامی آمریکا وابسته است.

وحشیگری این گروه تروریستی دیگر کشورها را نیز تهدید می کند. امارات عربی متحده بعد از قتل خلبان اردنی از ادامۀ مشارکت در ائتلاف بین المللی علیه داعش انصراف داد. هرچند اردن بر شدت حملات هوایی خود علیه داعش افزوده اما ترس از داعش می تواند ممکن است دیگر کشورها را به دنباله روی از امارات متحده ترغیب کند.

شبکۀ آر سی آی تلویزیون سوییس

داعش، تصاویر مربوط به قتل فجیع خلبان اردنی را به روی شبکه های اینترنتی منتشر کرده اما بسیاری از رسانه های تصویری از باز پخش این ویدئو به دلیل خشن بودن آن خودداری کردند. خلبان ۲۶ سالۀ اردنی زنده زنده در قفسی به آتش کشیده شد. داعش استفاده از قدرت رسانه ها و شبکه های اینترنتی را می شناسد و برای نشان دادن خشونتی که بکار می برد به این ابزار متوسل می شود تا دشمنانش را از مبارزه با این گروه بترساند.

شبکۀ آر سی آی سوییس به این موضوع پرداخته است. در این گزارش، شیوۀ بقتل رساندن خلبان اردنی بازگشت به دورۀ بربریت و قرون وسطی خوانده شده و آن را با فیلمهای وحشتناک هالیوودی و بازیهای دیجیتالی مقایسه شده است. به گفتۀ این شبکۀ سوییسی، هدف از این کار داعش، تولید وحشت و ترس است.

استفاده از اطلاعات برای گسترش رعب و وحشت، انتشار ویدئوهای شوک آور، گزارشهای تقلبی، همه و همه نشان می دهد که خلیفه گری داعش و دولت اسلامی به خوبی از قدرت رسانه و شبکه های اجتماعی و اینترنت باخبر است.

داعش حتی کودکان را نیز وارد این عرصه کرده و از آنها در حالی که به گروگان ها شلیک می کنند، یا سر آنها را قطع می کنند، تصاویری تهیه می کند و نشان می دهد که حتی کودکان تحت تاثیر داعش به اعدام کنندگان تبدیل می شوند.

در این گزارش نشان داده می شود که در خیلی از فیلمهای هالیوودی، از جمله فیلم هفت، ساختۀ هالیوود، همان لباسی را به تن متهم و جنایتکار می بینیم که گروگان های داعش به تن می کنند و در مقابل دوربین به شکلی سینمایی سر بریده یا سوزانده می شوند.

شبکۀ دوم فرانسه

شبکه دوم فرانسه نیز به این بهانه، به موضوع جذب و استخدام جوانان توسط گروه تروریستی داعش پرداخته است. گزارشگران این شبکه به روستایی در جنوب فرانسه رفته اند، جایی که چند جوان بدون برخورد با هیچ مشکلی از سوی مقامات امنیتی و اطلاعاتی، براحتی از فرانسه برای جهاد به داعش پیوسته اند.

این شهر کوچک با ۲۶ هزار سکنه، در میان شهر “مونپلیه” و “کمرگ” قرار گرفته و ساکنان آن، تا به امروز در آرامش خاص روستاهای فرانسوی زندگی می کردند. چرا شهر لونل؟ صبری، حسین، کریم از جمله چند جوانی هستند که در این روستا به دنیا آمده و به داعش پیوسته اند. شش نفر از این جوانان در سوریه کشته شده اند.

رافائل یکی از این جوانان است که تا پیش از آشنا شدن با اسلام، عاشق موسیقی بود. بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی در رشته انفورمایتک، به اسلام که مذهب بسیاری از دوستانش بود، گروید و رفته رفته تندرو شد.

پدر رافائل خود یهودی است و تغییر مذهب پسرش از دین پدری به دین دیگری آنهم اسلام، زنگ افراطی گری را برای او به صدا در آورد.

روز بیست و دوم ژوییه سال گذشته، رافائل به همراه تعدادی از دوستانش روستای زادگاهش را ترک و به سوریه رفت. سه ماه بعد از عزیمت به سوریه، رافائل در حالیکه سلاحی به دست داشت و در صف نیروهای مسلح داعش قرار گرفته بود، کشته شد.

عزیمت این همه جوان به یکباره از شهر لونل به سوریه برای پیوستن به داعش از وجود یک هسته جذب و استخدام جوانان در این شهر خبر می دهد.

آگهی

سرویس های ضدترویستی و اطلاعاتی فرانسه هم همین هدف را در اینجا دنبال می کنند. هفتۀ گذشته ۵ نفر دستگیر شده اند که یکی از آنها می خواست به سه برادر دیگرش که پیش از این به سوریه رفته بپیوندند. دو برادر او کشته شده اند و یکی بعد از دیگری به داعش پیوسته اند. غیبت آنها نادیده گرفته شده بود.

جوانانی که به سوریه رفته اند و بویژه شش نفر از میان انها که کشته شده اند، همگی از مراجعه کنندگان مکرر به مسجد این شهر بودند. سخنگوی این مسجد آنها را می شناخته اما می گوید متوجه تغییر رویۀ آنها و هدف شان برای پیوستن به داعش نشده است.

در حالی که شهر لونل تلاش می کند این معما را حل کند، جوانان زیادی از این شهر در سوریه می جنگند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

طالبان دو نفر را در استادیوم فوتبال اعدام کردند

سوئیس فعالیت حماس و عناصر مرتبط با آن را در خاک خود ممنوع می‌کند