جوانان تونسی به استخدام داعش در می آیند

جوانان تونسی به استخدام داعش در می آیند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان اعلام موجودیت گروه تروریستی داعش در کشورهای عراق و سوریه، صدها نفر از شهروندان کشورهای اروپایی و آفریقایی به این گروه پیوسته اند. تونس یکی از

آگهی

از زمان اعلام موجودیت گروه تروریستی داعش در کشورهای عراق و سوریه، صدها نفر از شهروندان کشورهای اروپایی و آفریقایی به این گروه پیوسته اند. تونس یکی از این کشورهاست. به گفتۀ مقامات تونس، از زمان آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱، دستکم ۲۸۰۰ نفر از اتباع این کشور به گروه اسلامگرای داعش پیوسته اند.

ابراهیم بن عبدالرحمان، شهروند شهر حمدیه است. یکی از دوستان او به نام مروان و برادرش، چندی پیش تحت تعلیمات اسلام گرایان، به داعش پیوسته است.

ابراهیم می گوید: “مروان بعد از تندرو شدن، شروع به دنبال کردن اسلام گرایانی مانند جبهۀ النصره و داعش در سوریه کرد. تقریبا یکی از آنها شده بود، حتی مثل یک تکفیری فکر می کرد و دیگر مذاهب را قبول نداشت. در مورد هر چیزی که با او حرف می زدیم، بدون درنگ مخالفت می کرد و همه چیز ممنوع بود، به هر نوع بحث و مجادله ای نه می گفت و همه چیز را ممنوع می دانست.”

یکی از ابزارهایی که داعش برای جذب جوانان بویژه از میان اقشار کم درآمد و مهاجران در کشورهای آفریقایی و اروپایی استفاده می کند، شبکه های اینترنتی و اجتماعی است.

اعلیه علانی، استاد تاریخ در دانشگاه تونس در این باره می گوید: “داعش با ایدئولوژی خود، این جوانان را شستشوی مغزی می دهد. ضمن انکه وعده هایی هم به آنها داده می شود از جمله اینکه این جهادگران در جاهایی مثل سوریه ثروتی به هم خواهند زد.”

طی ماههای اخیر، بر شمار کسانی که به داعش پیوسته اند، افزوده شده است. برخی از کسانی که به این گروه ملحق می شوند، می دانند که دیگر نمی توانند به کشورهای خود بازگردند. بیشتر این جوانان اهل تونس، پیش از رفتن به کشورهای تحت نفوذ داعش، توسط گروه های اسلامی در اردوگاههای مرزی در لیبی آموزش می بینند.

ابراهیم در مورد دوست خود می گوید: “مروان می گفت که برخی از آنها – آموزش دهندگان یا فرماندهان داعش- حتی الکل مصرف می کردند اما نه آنهایی که همراه با او برای پیوستن به جهادی ها سفر کردند، بلکه رهبران و آموزش دهندگان بودند. توجیه آنها هم این بود که باید مثل مردم عادی زندگی کنیم تا توجه دیگران به ما جلب نشود. وقتی از اردوگاه بیرون می آمدند، مثل مردم عادی رفتار می کردند و حتی عنوان می کردند که مسلمان نیستند.”

مهدی عکاری، یکی دیگر از شهروندان تونس است. برادر او به نام یوسف، چندی پیش به داعش پیوسته و در نزدیک شهر کوبانی کشته شده است. مهدی یکبار به کشور بازگشته اما مجددا مجبور به ترک تونس شده است.

او که خود بعنوان یک دی جی مشغول به کار است، می گوید: “پلیس تونس خودش یک مشکل جدید است. آنها برادرم را مورد آزار و اذیت قرار دادند و با این کارهایشان او را به نحوی، مجبور کردند که اینجا را ترک کند. این به خاطر ترسی است که آنها از اسلامگراها و جهادی ها دارند.”

بر طبق قانونی در تونس که سال گذشته تصویب شد، کسانی که به گروه اسلامگرای داعش می پیوندند، جنایتکار محسوب می شوند. بر اساس این قانون، در صورت بازگشت به کشور، محاکمه و زندان در انتظار این اسلامگرایان تندروست.

اعلیه علانی، استاد دانشگاه نیز به موضوع ممنوعیت بازگشت این جهادگران به کشور اشاره می کند و می گوید: “تعداد قابل توجهی از آنها نمی توانند به خاطر این قانون به کشور بازگردند و بهمین خاطر ترجیح می دهند همچنان با داعش بمانند. برخی از آنها هم به کشورهای دیگر مانند لیبی و عراق می روند.”

به گفتۀ وزیر کشور تونس، در حال حاضر نزدیک به ۹۰۰۰ نفر از اتباع این کشور که قصد سفر به سوریه را داشتند، ممنوع الخروج هستند. بسیاری از کشورها، گذرنامۀ کسانی را که قصد پیوستن به گروه های اسلامگرایی دارند یا برای سرویس های اطلاعاتی بعنوان تندروهای اسلامگرا شناخته شده اند، توقیف می کنند. با اینحال، روند پیوستن تندروهای اسلامگرا به داعش در عراق و سوریه نه تنها متوقف نشده بلکه افزایش نشان می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

بازداشت زوج عراقی در آلمان به ظن عضویت در داعش و نسل‌کشی ایزدی‌ها

تبعات انقلابی، اقتصادی و صبر استراتژیک جنگ با اسرائیل؛ رویارویی که جزو دکترین امنیتی ایران نیست