ایتالیا صاحب رییس جمهوری جدید شد

ایتالیا صاحب رییس جمهوری جدید شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سرجو ماتارلا، سیاستمدار ۷۳ سالۀ ایتالیایی، رییس جمهور جدید این کشور است. وی که پیش از این سمت های دیگری نظیر وزیر دفاع، وزیر آموزش و پرورش و معاونت نخست وزیری را در کارنامۀ خود دارد، یکی از قاضیان صاحب نام ایتالیا بشمار می آید.

رییس جمهوری ایتالیا پس از انتخاب به این مقام از سوی پارلمان، به مشکلات شهروندان اشاره کرد و گفت :“پیش از هرچیز، به مشکلات و به امیدهای شهروندان فکر می کنم.”

سرجو ماتارلا که ۷۳ سال دارد، در سومین دور رای گیری پارلمان ایتالیا در روز پایانی ماه ژانویه، با۶۶۵ بعنوان دوازدهمین رییس جمهوری این کشور انتخاب و جانشین جیورجیو ناپولیتانو شد که چندی پیش و در پایان نخستین سال دومین دور ریاست جمهوری خود استعفا داد.

رییس جمهوری ایتالیا قدرت تصمیم گیری ندارد اما در مواقع بحران سیاسی می تواند کابینه را منحل کند. انتخاب سرجو ماتارلا از حزب دموکرات ایتالیا، برای ماتئو رنزی، نخست وزیر این کشور یک پیروزی محسوب می شود و با توجه به اینکه هر دو از یک حزب هستند، موقعیت دولت نیز محکم تر می شود. ضمن آنکه انتخاب سرجو ماتارلا بعنوان رییس جمهوری یک شکست ضمنی برای سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق این کشور نیز بحساب می آید چرا که اعضای حزب وی در پارلمان به خواستۀ وی برای رای سفید در روز رای گیری توجهی نکرده اند.

رییس جمهوری جدید ایتالیا و نخست وزیر سابق این کشور روابط خوبی ندارند چرا که قاضی سابق و رییس جمهوری کنونی یکی از مخالفان قانون الصاق سه شبکۀ تلویزیونی ایتالیا به امپراطوری رسانه ای سیلویو برلوسکونی بود. سرجو ماتارلا که یکی از برادرانش نیز قربانی مافیای سیسیل شده است، سالها بعنوان قاضی و مدرس دانشگاه حقوق این شهر بکار مشغول بوده و از سال ۱۹۸۰ با عضویت در حزب دموکرات ایتالیا وارد دنیای سیاست شده است. وی یکی از کسانی است که در جریان تحقیقات گسترده در مورد فساد مالی و اختلاس در سال های دهۀ نود میلادی که از بسیاری از شخصیت های سیاسی و بویژه اعضای حزب دموکرات مسیحی صورت گرفته، سالم بیرون آمده است.

سرجو ماتارلا در سال ۲۰۰۸ از دنیای سیاست خداحافظی کرد و امروز دوباره بعنوان رییس جمهور ایتالیا به صحنۀ سیاست این کشور بازگشته است.

یورونیوز: سرجیو ماتارلا دوازدهمین رئیس جمهوری ایتالیا است. او در چهارمین دور رای گیری و با اکثریت بزرگ ۶۶۵ رای پارلمان انتخاب شد.

ماسیمو فرانکو، ستون نویس روزنامه “کوریره دلا سرا” از رم با ما است: ایتالیا در سال های اخیر به مداخله رئیس جمهور ناپولیتانو در شرایط پیچیده سیاسی عادت داشته، آیا ماتارلا نیز چنین خواهد بود؟ ماسیمو فرانکو: “بستگی به اوضاع سیاسی دارد. معمولا رئیس جمهوری در شرایطی که سیاستمداران از پیشبرد وظایفشان باز بمانند، کم و بیش در سیاست شرکت می کند. فکر می کنم اگر اوضاع به خوبی پیش رود، ماتارلا هرچه کمتر شرکت خواهد کرد.”

یورونیوز: انتخاب ماتارلا، بخشی از استراتژی نخست وزیر ماتئو رنتسی بود. او ماتارلا را انتخاب کرد و در چهارمین رای گیری به ریاست جمهوری رساند. با این انتخاب، رنتسی تا چه حد تقویت خواهد شد؟

فرانکو: “قطعا خیلی زیاد. زیرا او قادر بوده است که برفراز جناح های سیاسی و حزب خود یعنی حزب دمکراتیک که سابقه بد دو سال قبل (مربوط به ماجرای رومانو پرودی) را تجربه کرده بود، پیوند های مشترک خود را حفظ کند. او نشان داد که می تواند شخصیتی را انتخاب و معرفی کند که بهترین سازش سیاسی ممکن در این شرایط را به همراه داشته باشد. به همین خاطر فکر می کنم او سهمی دوگانه در این زمینه داشت.”

یورونیوز: رنتسی به دنبال رئیس جمهوری با شخصیت متفاوت با خود بود. چه نوع رابطه ای بین آن دو وجود دارد؟ کلی تر بگویم، بین ماتارلای موقر و هوشیار با سیاستمداری چنین پر جوش و خروش؟

فرانکو: “این حد از وقار و احتیاط برای رئیس کشوری که با یک خود روی کوچک رفت و آمد می کند، می تواند نسخه لائیکی از پاپ فرانچسکو باشد.”

یورونیوز: سرجیو ماتارلا، قاضی دادگاه قانون اساسی بوده یعنی قبلا داور قوانین بوده، اما اکنون شخص اول در اعلام و اجرای آن است.

فرانکو: “فکر می کنم انتخاب ماتارلا به خاطر خبره بودن او نه تنها در قانون اساسی بلکه در نحوه کارکرد ماشین دولتی است. بنابراین از جهتی این انتخاب برای این کارکرد نیز خوبست. زیرا با این جنجال روبرو نخواهد بود که رئیس جمهوری بدون آگاهی و قابلیت سیاسی به کاخ ریاست جمهوری آمده است.”

یورو نیوز: این اولین بار است که فردی در کاخ ریاست جمهوری قرار می گیرد که دارای تجربه تراژدی مافیا است. یعنی قتل برادرش به دست مافیا. آیا این دارای جنبه ای سمبلیک است یا ارزشی ملموس؟

فرانکو: “ماتارلا یک شهروند سیسیل است که علیه مافیا نیز مبارزه می کند. این یک ارزش ملموس نیز دارد، زیرا فکر می کنم که آن اتفاق تراژدیک، زندگی ماتارلا را عمیقا تحت تاثیر قرار داد. در نهایت این رویدادی بود که او را در غیاب برادرش وارد عرصه سیاست کرد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد

درگذشت برلوسکونی؛ بیادماندنی‌ترین لباس‌ها، گاف‌ها و لحظه‌ها از نخست‌وزیر اسبق ایتالیا

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا درگذشت