Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به رقابتهای قهرمانی اسکی آلپاین

نگاهی به رقابتهای قهرمانی اسکی آلپاین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رقابتهای جهانی قهرمانی اسکی آلپاین از سه شنبه این هفته در کلرادوی آمریکا آغاز می شود و تا بیست و ششم بهمن ماه/ پانزدهم فوریه ادامه خواهد داشت. مدال

آگهی

رقابتهای جهانی قهرمانی اسکی آلپاین از سه شنبه این هفته در کلرادوی آمریکا آغاز می شود و تا بیست و ششم بهمن ماه/ پانزدهم فوریه ادامه خواهد داشت.

مدال آوران احتمالی

- تد لیگتی در حالی پا به این مسابقات می گذارد که در رقابتهای این فصل تنها یکبار قهرمان شده که اتفاقا در همین «بی ور کریک» بوده است. این اسکی باز آمریکایی دو سال پیش در رقابتهای اتریش، «مارپیچ بزرگ»، «سوپر-جی» و «ترکیبی» را بنام خود ثبت کرد.

- مارسل هیرشر در رقابتهای فصل جاری موفق شده شش عنوان قهرمانی را به کارنامه درخشان خود اضافه کند. این اسکی باز اتریشی را باید یکی از بختهای اصلی قهرمانی اسلالوم در کلرادو دانست.

- کیه تل یانسرود نروژی، پیشتاز جدول عمومی رده بندی فصل و جانشین برحق اکسل اسویندال. علیرغم وجود رقبای سرسختی همچون دومنیک پاریس یا ماتیاس مایر، او را باید سلطان فعلی اسکی سرعت بحساب آورد.

آشنایی با پیست اسکی «بی ورکریک»

فرانک پیکار، قهرمان سابق المپیک و کارشناس اسکی یورونیوز درباره این پیست می گوید: «در رقابتهای سرعتی و دشوار مثل سوپر-جی یا اسکی سرعت که در پیست های با شیب زیاد برگزار می شوند باید از تکنیک های خاصی استفاده کرد. نباید خود را گول زد برای اینکه فرصت جبران خیلی اندک است. باید در کمتر از یکصدم ثانیه بتوان واکنش مناسب داشت که کار بسیار سختی است. بعد وارد مرحله بازتر پیست خواهید شد که معمولا به یک سربالایی منتهی می شود و بنابراین میدان دید شما محدود است. باید از یک حس ردیابی و دنبال کردن دقیق نشانه ها برخوردار بود. در غیراینصورت ممکن است از پیست خارج شوید یا مسیر ایده آل را از دست بدهید. و یک مشکل دیگر: «بی ور کریک» یکی از پیستهایی است که همیشه به آن می رسند و کف آن خیلی سفت است؛ بنابراین اسکی کردن در آن خیلی زود شما را خسته می کند. دارید در کلرادو اسکی می کنید، در ارتفاع سه هزار متری. بعد از حدود یک دقیقه و نیم مه شروع می شود. به پایان رساندن این کورس با یک دید روشن و از پیش مشخص اغلب دشوار است.»

بخت های مسلم اسکی زنان

بهترین اسکی بازان زن دنیا هم برای رقابت در اسکی سرعت، به «رپتور» خواهند آمد. با چند تن از ستاره های اسکی زنان و در راس آنها لیندسی وون بیشتر آشنا شویم.

- لیندسی وون، امید اول اسکی زنان آمریکاست. او با 64 طلا در رقابتهای جام جهانی در سی سالگی رکوردار است. برای نخستین بار در المپیک زمستانی ونکوور بود که آمریکا را در این ماده صاحب طلا کرد.

- آنا فنینگر را باید یکی از رقبای اصلی او دانست. استاد مسلم سوپر-جی و قهرمان المپیک. این اسکی باز اتریشی نخستین رقابت فصل جدید را هم در ارتفاعات سولدن بنام خود ثبت کرده است.

- و البته نابغه اسکی اسلوونی: تینا مازه، او در همه ماده ها مهارت دارد و در سی و یک سالگی قادر است در هر پنج ماده روی سکو برود.

- در نهایت در مارپیچ همه نگاهها به میکائیلا شیفرین، اسکی باز جوان آمریکایی است که هنوز بیست سالش کامل نشده است. امتیاز او: مسابقه در پیستی آشنا و البته تشویق های هموطنانش از نزدیک.

گاهشمار اسکی

تصویری از ماریل گوتچل بتاریخ هشتم اوت 1966. او در اسکی سرعت دوم شد اما یکسال بعد آزمایشات پزشکی از جنسیت مذکر برنده مدال طلای این ماده، یعنی اریکا شینگر پرده برداشت.

در سال 1998 جدول مدالها رسما مورد بازبینی قرار گرفت و بالاخره در سال 1996 یعنی بعد از سی سال، مدال طلای سرعت به دست ماریل گوتچل رسید.

او در شیلی رقابتهای مارپیچ بزرگ و ترکیبی را هم بنام خود ثبت کرد بود و در «اسلالوم ویژه» بعد از هموطنش آنی فموز دوم شده بود.

اریکا شینگر بعدها با عمل جراحی تغییر جنسیت داد. او در کتابی تحت عنوان «مردی که قهرمان جهان اسکی زنان شد» روایت خود را از آن روزها به روی کاغذ آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قهرمانی هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴؛ «اسطوره کودکی من بودی و الان هر دو برای دنیا قهرمانیم»

نخستین دوره جام جهانی باشگاه‌ها در سال ۲۰۲۵ با شیوه جدید و حضور ۳۲ تیم در آمریکا برگزار می‌شود

تیم ایران با شکست مقابل آمریکا از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حذف شد