Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر خارجۀ بلژیک: زندان برای منزوی کردن تروریست ها راه حل خوبی است

وزیر خارجۀ بلژیک: زندان برای منزوی کردن تروریست ها راه حل خوبی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمارها می گویند که در حال حاضر، نزدیک به ۲۰۰ نفر از اتباع بلژیک به گروه های اسلام گرا در عراق و سوریه پیوسته اند.

آگهی

*یورونیوز: آمارها می گویند که در حال حاضر، نزدیک به ۲۰۰ نفر از اتباع بلژیک به گروه های اسلام گرا در عراق و سوریه پیوسته اند. تعدادی از کسانی هم که در کنار این گروه ها به جهاد مشغول بوده اند اکنون به کشور بازگشته اند. در مقایسه با جمعیت بلژیک، این تعداد جهادگر تبعۀ این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپا کمیت زیادی را نشان می دهد. بلژیک به تازگی یک سلول تروریستی را منهدم کرده که درصدد اقدامات تروریستی بوده اند. میهمان گفتگوی این برنامۀ ما، دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک است.

  • به تازگی از بلژیک زیاد صحبت به میان می آید چرا که، همانند فرانسه، با تهدیدهای تروریستی روبرو بوده اید. از ابزارهای مقابله با این امر صحبت خواهیم کرد اما پیش از آن، چطور این مساله را که کشور شما مهمترین پناهگاه اسلامگرایان جهادگر در اروپاست، توضیح می دهید؟*

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “ما در کشوری با اقلیت های مختلف و مهم زندگی می کنیم اما کار روزانه و منظمی برای شناسایی جهادگران را به پیش می بریم. نمی دانم آیا آمار همیشه و در مورد دیگر کشورها نیز روشن است و آیا همه کشورها به یک شکل این کار را انجام می دهند. من امیدوارم که همۀ کشورهای اروپایی از زوش هایی استفاده کنند که چند روز پیش به پلیس ما امکان داد یک عملیات مهم را خنثی و گروهی را پیش از انجام هر گونه حمله ای دستگیر کنند. این مساله خیلی مهم است. ما اماکنی داریم که به دقت تحت مراقبت قرار دارند و، تکرار می کنم، این نوع رفتار است که به ما امکان شناسایی افرادی را که ممکن است خطرساز باشند، داده است.”

یورونیوز: برای سرکوب تروریسم به صورت مستمر، بسیاری از کشورهای اروپایی از شیوه هایی مثل توقیف پاسپورت یا باطل کردن کارت های شناسایی استفاده می کنند. حتی برخی از کشورها ملیت فرد را باطل اعلام می کنند. در مدارس هم از تدریس رشته هایی مانند اخلاق لاییسته یا حقوق شهروندی حرف می زنند. این احساس وجود دارد که کشورها به دلیل عدم داشتن سیاست بهتری، دست به اقدامات سطحی می زنند. آیا این راهها برای مقابله با تروریسم موثر است؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “توقیف پاسپورت و باطل کردن کارت های شناسایی بسیار مهم است، نه فقط برای اینکه مانع شناسایی فرد می شود – چرا که با کارت شناسایی یا مدارک دیگری از جمله مدارک سفر تعویض می شود- اما مهم است چون مانع گردش آزادانۀ فردی خواهد شد که تهدید و خطر او برای جامعه مسجل شده است. این {اولین} کاریست که باید انجام شود. بعد از آن، کارهای دیگری بمنظور پیشگیری از افراط گرایی یا تندروی باید صورت بگیرد. اینجاست که باید به ابزارهای لازم برای مبارزه با افراطی گری و تروریسم دست بیابیم. زندان هم می تواند یک راه حل مناسب برای منزوی و مطرود کردن این افراد باشد.”

یورونیوز: یعنی فکر می کنید جمع کردن متعصبان و تندروها در یک محل راه حل خوبی است؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “صد در صد موافق هستم که زندان های مخصوص یا بخش های کاملا جدا را برای آنها تعیین کنیم. این کار می تواند مانع ارتباط آنها با دنیای بیرون و جوانان و نوجوانان حتی در زندان شود. در غیر اینصورت، شاهد تندرو شدن خیلی ها در زندان ها خواهیم بود.”

یورونیوز: در عوض، بین خودشان این ارتباط را خواهند داشت؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “ضرورتا اینطور نیست، می توان از سیستم های انزوایی در داخل بندها یا سلول ها استفاده کرد. به شخصه فکر می کنم اگر آنهایی که به خاطر تندرویی و افراطی گری به زندان افتاده اند، می توانند در کنار یکدیگر بمانند اما باید به هر قیمتی از آلوده شدن دیگران جلوگیری کنیم. این اولین اقدامی است که باید انجام داد. بعد از آن است که باید کار آموزشی را شروع کنیم. این راهی است که شامل یادگیری هم می شود…”

یورونیوز: آیا بعنوان مثال، آموزش حقوق شهروندی در مدارس می تواند با نوع تربیت و آموزش والدین کودک مغایر باشد؟ یا آیا می تواند مانع تلقین و تحمیل چیزی شود؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “موقعیت بلژیک با شرایط در فرانسه متفاوت است. ما باید دو چیز را در خانه هایمان انجام بدهیم. در کشور ما، پیش از همه، دولت خیلی در آموزش نقش دارد و حتی از طریق تربیت امام مساجد هم این نظارت هست. باید ذکر کنم که در بلژیک دورۀ آموزشی ویژه ای برای کسانی که وظایف دینی شان عمل می کنند، نداریم اما مسوولان مذهب اسلام درست مانند فرهنگ مسیحیت و یا لاییسته آموزش می بینند. مورد اصلی بعدی هم جوانان هستند.

در بلژیک یک شرایط ویژه ای وجود دارد که از گذشته به ارث رسیده است. در مدارس کلاس دینی داریم اما بچه ها می توانند در کلاس های مخلتف و مرتبط با مذهب خودشان حاضر بشوند. فکر می کنم آنچه که الان باید انجام بدهیم این است که همۀ آنها را با مذاهب مختلف در یک کلاس گردهم بیاوریم و سعی کنیم با آنها هم از شهروندی صحبت کنیم و هم از تاریخ مذاهب مختلف تا همدیگر را بیشتر بپذیرند.این راه حل شاید مانع از انجام یک حملۀ تروریستی و انتحاری در هفتۀ آینده نشود و چندین نسل باید بگذرد تا چنین آمادگی در جامعه ایجاد شود. این اقدامات می تواند به مرور جایگزین شکست هایی شود که در کشورها و نسبت به اقلیت های مختلف وجود دارد.”

یورونیوز: در برخی از کشورها شاهد بودیم که مسلمانان از مصایب فلسطینی ها، عراقی ها یا افغان ها برای کم جلوه دادن اثر حملات تروریستی در پاریس سخن می گفتند. واقعیتی در صدای فریاد آنها وجود دارد و آنهم، سرنوشت این مردم و تعادل و ثبات در جوامع ماست. آیا این اتفاقات اخیر، سیاست بلژیک و یا اروپا را در مورد پرونده های مهمی مانند بحران اسراییل و فلسطین تغییر می دهد؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “من امیدوارم که اتحادیۀ اروپا نقش مهم تری در بحران میان اسراییل و فلسطین بازی کند. بارها ما در جایگاه دوم ایستاده و نقش اول را به آمریکایی ها داده ایم. باید در این مورد با همدیگر همکاری کنیم اما اول از همه اسراییلی ها و فلسطینی ها باید گفتگو با یکدیگر را شروع کنند. چیزی که در پاریس اتفاق افتاد، چیز دیگری را به ما یادآوری کرد. درست است که خبرنگاران، کاریکاتوریست ها در راه آزادی بیان کشته شدند و پلیس ها هم بعنوان نمایندۀ دولت به قتل رسیدند اما یهودی ها قربانی شدند فقط برای اینکه یهودی هستند. برای چنین رفتارهایی هیچ بهانه یا دلیلی سیاسی یا اجتماعی یا در ارتباط با بحران های دیگر جاهای دنیا پذیرفتنی نیست .”

یورونیوز: به موضوع اوکراین و بحرانی که در این کشور رو به وخامت گذاشته، بپردازیم. حملاتی که در ماریوپول به تازگی اتفاق افتاد این را نشان می دهد. اروپایی ها امیدوار بودند که با فشارهای اقتصادی بر ولادیمیر پوتین، موقعیت او را تحت تاثیر قرار بدهند اما این اتفاق نیافتاد. آیا به نظر شما برای خروج از این بحران راهی وجود دارد؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “در برابر روسیه باید فشارها را زیادتر کرد. از طریق تحریم های اقتصادی اینکار را می کنیم اما باید تحریم های فردی را علیه شخصیت ها نیز در نظر بگیریم. البته باید همزمان راههایی را برای گفتگو با روسیه باز بگذاریم.”

یورونیوز: نزدیک به یکسال است که این بحران آغاز شده و گفتگوها هم صورت می گیرد اما هیچ نتیجه ای نداشته است، دست کم ۵ هزار نفر در اوکراین کشته شده اند…

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “ما باید به این راه را ادامه بدهیم و فشارها بر روسیه را بیشتر کنیم.”

یورونیوز: آیا سناریوی تقسیم اوکراین برای شما تابو است و نباید اصلا حرفش را زد؟ برای اینکه در واقعیت این اتفاق دارد می افتد. ولادیمیر پوتین دارد تفکر روسیه بزرگ را عملی می کند.

آگهی

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “او امیدوار است که این کار را انجام دهد اما ما امیدواریک که اوکراین بتواند اصلاحات در این کشور را اجرا کند و از تمام امکانات خود بهره ببرد. تعداد زیادی از مردم در اوکراین این احساس را دارند که دولت نمایندگی آنها را ندارد. در دولت های قبلی برخی از مردم از طریق دولت کی یف کنار گذاشته شده بودند. باید یک کار جدی در این مورد صورت بگیرد اما این امر مانع حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین نمی شود.”

یورونیوز: یونان اکنون در قلب وقایع اروپا قرار دارد. دولت جدید این کشور از شرکای اروپایی خود می خواهد که بخشی از بدهی ها را لغو کنند تا بتواند مابقی این وام ها را در یک دورۀ طولانی برگرداند. ضمن آنکه خواهان حذف بهره این وام ها برای مدتی مشخص شده است. آیا بلژیک آمادۀ پذیرفتن چنین پیشنهادی را دارد؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “یونان قبل از هرچیز و فارغ از هرگونه دولتی که دارد، باید به تعهدات خود احترام بگذارد. از دولت جدید این کشور هم انتظار داریم که به اجرای تعهدات این کشور ادامه دهد.”

  • یورونیوز: به چه طریقی باید این کار انجام پذیرد؟*

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “باید موقعیت را بررسی کرد. اگر دولت جدید یونان با درخواستی مبنی بر تمدید زمان بازپرداخت بدهی ها به سوی ما بیاید، ممکن است که توافقاتی در این زمینه پیدا کنیم…”

یورونیوز: یعنی اینکه تمدید بازپرداخت را قبول می کنید اما حذف بخشی از بدهی ها رد می شود؟

آگهی

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “دولت جدید یونان تمامی تعهدات دولت قبلی را در این مورد زیر سوال برده است و ما به آن نه می گوییم. یک دولت باید به توافقاتی که صورت گرفته احترام بگذارد.”

یورونیوز: شما مدت زیادی وزیر امور مالی بوده اید. می دانید که یک بدهی ۱۸۰ درصدی غیرقابل تحمل است. اگر در نهایت هیچ توافقی حاصل نشود، و یونان نیز توان پرداخت بدهی های خود را نداشته باشد، وام دهندگان یعنی کشورهای اروپایی و در نهایت مالیات دهندگان اروپایی متضرر می شوند. آیا می خواهیم به این مرحله برسیم؟

دیدیه ریندرس، وزیر خارجۀ بلژیک: “آنچه مرا متعجب می کند این است که در مباحث مرتبط، یونان را در مقابل اروپا قرار می دهیم. این اروپا نیست که در مقابل یونان قرار دارد بلکه تمامی وام دهندگان در اروپا هستند که در مقابل این کشور قرار دارند. وقتی می گوییم که آیا شما حاضرید وام یونان را حذف کنید، یعنی از یک آلمانی، فرانسوی، بلژیکی می خواهید که بدهی یونان را پرداخت کند. نباید اینطور عمل کنیم. حتی در صندوق بین المللی پول هم بارها زمان بازپرداخت وام های کشوری مثل آرژانتین را تمدید شده است اما از آنها خواسته شده با اجرای برنامه هایی تعادل مالی خود را به دست بیاورند و بدهی خود را کاملا پرداخت کنند. این دولت جدید یونان است که باید روشن کند چه تقاضایی از ما دارد و علاوه بر آن، در داخل یونان، چه برنامه هایی را به اجرا می گذارد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار زندانیان با جرایم تروریستی در اروپا رکورد زد

بریتانیا: تحریم‌ها کافی است، تروریستی خواندن سپاه پاسداران ضرورت ندارد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟