دیدار رییس پارلمان اروپا با نخست وزیر جدید یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار رییس پارلمان اروپا با نخست وزیر جدید یونان

مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا به عنوان نخستین مقام بلندپایه اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در آتن با الکسی سیپراس نخست وزیر جدید یونان دیدار و گفتگو کرد.

پس از پیروزی حزب چپ رادیکال سیریزا در انتخابات روز یکشنبه، مقام های اروپایی نگران موضع دولت یونان در قبال بدهی های کلان این کشور بودند.

آقای شولتز از اینکه یونان آماده «گفتگو» با شرکای اروپایست، اظهار خوشحالی کرد. وی گفت: «دولت سیپراس می خواهد پیشنهادهایی ارائه کند و می خواهد که ما در این مورد گفتگو کنیم و با شرکایمان راه حل هایی پیدا کنیم. من فکر می کنم این یک پیام بسیار خوبی است.»

نخست وزیر یونان نیز گفت: «هدف مشترک ما بازگشت به توسعه، بازگشت به اشتغال زایی، بازگشت به همبستگی اجتماعی در یونان است. ما به گفتگوها ادامه می دهیم. ما ثبات را تضمین می کنیم.»

اولویت یونان در مذاکرات پیش رو، حل مسئله بدهی های خارجی این کشور است که به بیش از ۳۲۰ میلیارد یورو می رسد. برخی از وام دهندگان اروپایی اخیرا از دادن مهلت بیشتری به یونان سخن گفته اند.

روز پنجشنبه برای نخستین بار پس از تشکیل دولت چپگرای جدید، شاخص بورس آتن افزایش یافت. در روزهای پیش، بورس آتن به دلیل نگرانی از تغییر سران بانک های دولتی به شدت سقوط کرده بود.