Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بازدید بازماندگان آشویتس از اردوگاه مرگ

بازدید بازماندگان آشویتس از اردوگاه مرگ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمعی از بازماندگان اردوگاه آشویتس، دوشنبه و یک روز پیش از برپایی مراسم بزرگ هفتادمین سالگرد آزادی زندانیان آن، از این محل بازدید کردند. این گروه

آگهی

جمعی از بازماندگان اردوگاه آشویتس، دوشنبه و یک روز پیش از برپایی مراسم بزرگ هفتادمین سالگرد آزادی زندانیان آن، از این محل بازدید کردند.

این گروه آخرین شاهدان زنده هولوکاست را نمایندگی می کنند. آنان آنچه را که برسر خود، خانواده و آشنایانشان گذشت مرور کردند.

مُردخای رونِن، یکی از جان به دربردگان این اردوگاه که اکنون مقیم کانادا است می گوید: «اینجا هستم که به جهانیان بگویم این اتفاق افتاده و من به قدرکافی قوی هستم و من پیروزم.» جان پِکاتس، دیگر بازمانده ای است که از ایالات متحده آمریکا در این جمع حضور دارد. وی نیز می گوید: «برخی به دنبال اثبات این رویداد هستند. من و پسرم و همه آن آدمها اثبات آن است. دروغی درکار نیست. آنان مردم را براحتی کشتند. بوی بدی از سوزاندن آدم ها می آمد.»

قرار است برخی از این بازماندگان اردوگاه آشویتس در مراسم روز سه شنبه که با حضور جمعی از سران دولتها برپا می شود سخنرانی کنند.

۲۷ ژانویه ۱۹۴۵ میلادی زندانیان آشویتس که به اردوگاه مرگ شهرت یافته بود از سوی سربازان ارتش سرخ آزاد شدند. حدود ۷ هزار زندانی بیمار که میانشان ۱۳۰ خردسال حضور داشت و همگی یهودی بودند از این اردوگاه زنده بیرون آمده و به زندگی ادامه دادند. از ۱۷ تا ۲۱ ژانویه ۱۹۴۵ ارتش نازی حدود ۵۶ هزار تن از اسیران آشویتس را به راهپیمایی در خارج از این اردوگاه وادار کرد. در این اقدام بسیاری به ضرب گلوله سربازان کشته شدند.

اردوگاه آشویتس واقع در جنوب لهستان، امروز نماد نسل کشی یهودیان توسط نازی ها طی چهار سال و نیم و در طول جنگ جهانی دوم است. از کشتار حدود ۶ میلیون یهودی در اروپا به عنوان هولوکاست یاد می شود.

سید علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران از هولوکاست به عنوان «واقعه مجهول الحال» و نیز «افسانه» یاد کرده است. با این همه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در سال ۱۳۹۲ خورشیدی در گفتگویی با تلویزیون ای بی سی، هولوکاست را «جنایت فجیع» و «نسل کشی» خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعدادی که بازماندگان آشویتس را رها نمی کند

مرکل: آشویتس را از یاد نمی بریم

کنیسه‌ یهودیان در پایتخت لهستان با کوکتل مولوتف هدف حمله قرار گرفت