پیروزی حزب سیریزا در یونان موجب نگرانی همه سرمایه گذاران اروپایی نشده است

پیروزی حزب سیریزا در یونان موجب نگرانی همه سرمایه گذاران اروپایی نشده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازار بورس آتن در اولین روز کار خود پس از پیروزی حزب چپ رادیکال «سیریزا» در انتخابات پارلمانی یونان دچار آشفتگی بود. سرمایه گذاران یونانی بیم آنرا

آگهی

بازار بورس آتن در اولین روز کار خود پس از پیروزی حزب چپ رادیکال «سیریزا» در انتخابات پارلمانی یونان دچار آشفتگی بود.

سرمایه گذاران یونانی بیم آنرا دارند که با خروج احتمالی یونان از برنامه ها و تدابیر ریاضت اقتصادی و توقف آنها برنامه های اصلاحات اقتصادی اجرا شده در این کشور تحت الشعاع قرار گیرد. امری که موجب شد شاخص سهام در پایان کار بازار بورس آتن افت ۳.۲ درصدی داشته باشد.

تئودور کرینتاس، تحلیلگر «آتیکابانک» می گوید: «ما اکنون یک دولت داریم و اینکه به نظر می رسد دوره عدم ثبات در کشور به پایان رسیده است. اما اگر مذاکرات بیشتر از انتظارات طول بکشند بازار آنرا به عنوان یک ریسک و خطر جدید تلقی خواهد کرد.»

با این وجود به نظر نمی رسد تحولات یونان نگرانی همه سرمایه گذاران اروپایی را برانگیخته باشد. شاخص سهام در بازار بورس فرانکفورت با رشد ۱.۴۴ درصدی به کار خود خاتمه داد.

اشتفان بیلمایر، کارشناس دی زد بانک آلمان می گوید: «دومین بحران یورو قابل تصور نیست. چهارچوب و نهادهای حوزه پولی یورو بسیار مستحکم هستند. این موضوع در بازارهای مالی نیز قابل مشاهده است. همچنین خطر سرایت مشکلات و بحران نیز وجود ندارد بنابراین باید خیالمان نسبت به این موضوع راحت باشد.»

علیرغم موضع روشن مقامات اروپایی از جمله بانک مرکزی اروپا نسبت به ضرورت بازپرداخت کامل بدهی های یونان، حزب سیریزا اصرار زیادی برای برگزاری مذاکرات در این زمینه دارد.

سمیلا توچیدو، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «تلاش سیریزا برای آرام کردن بازارهای بورس به نظر می رسد به نتیجه رسیده است. سرمایه گذاران محتاط هستند و اعتقاد دارند احتمال کمی وجود دارد بین دولت جدید و حوزه پولی یورو برخوردی پیش آید. ارزیابی عده ای دیگر اینست که مذاکراتی طولانی برای پایان دادن به سیاستهای ریاضت اقتصادی آغاز خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان برای کمبود نیروی کار به مهاجران غیرقانونی روی می‌‌آورد

تصاویری از یونان؛ سیل پس از آتش‌سوزی‌های گسترده دستکم ۳ قربانی گرفت

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن