Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیروزی حزب سیریزا در یونان موجب نگرانی همه سرمایه گذاران اروپایی نشده است

پیروزی حزب سیریزا در یونان موجب نگرانی همه سرمایه گذاران اروپایی نشده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازار بورس آتن در اولین روز کار خود پس از پیروزی حزب چپ رادیکال «سیریزا» در انتخابات پارلمانی یونان دچار آشفتگی بود. سرمایه گذاران یونانی بیم آنرا

آگهی

بازار بورس آتن در اولین روز کار خود پس از پیروزی حزب چپ رادیکال «سیریزا» در انتخابات پارلمانی یونان دچار آشفتگی بود.

سرمایه گذاران یونانی بیم آنرا دارند که با خروج احتمالی یونان از برنامه ها و تدابیر ریاضت اقتصادی و توقف آنها برنامه های اصلاحات اقتصادی اجرا شده در این کشور تحت الشعاع قرار گیرد. امری که موجب شد شاخص سهام در پایان کار بازار بورس آتن افت ۳.۲ درصدی داشته باشد.

تئودور کرینتاس، تحلیلگر «آتیکابانک» می گوید: «ما اکنون یک دولت داریم و اینکه به نظر می رسد دوره عدم ثبات در کشور به پایان رسیده است. اما اگر مذاکرات بیشتر از انتظارات طول بکشند بازار آنرا به عنوان یک ریسک و خطر جدید تلقی خواهد کرد.»

با این وجود به نظر نمی رسد تحولات یونان نگرانی همه سرمایه گذاران اروپایی را برانگیخته باشد. شاخص سهام در بازار بورس فرانکفورت با رشد ۱.۴۴ درصدی به کار خود خاتمه داد.

اشتفان بیلمایر، کارشناس دی زد بانک آلمان می گوید: «دومین بحران یورو قابل تصور نیست. چهارچوب و نهادهای حوزه پولی یورو بسیار مستحکم هستند. این موضوع در بازارهای مالی نیز قابل مشاهده است. همچنین خطر سرایت مشکلات و بحران نیز وجود ندارد بنابراین باید خیالمان نسبت به این موضوع راحت باشد.»

علیرغم موضع روشن مقامات اروپایی از جمله بانک مرکزی اروپا نسبت به ضرورت بازپرداخت کامل بدهی های یونان، حزب سیریزا اصرار زیادی برای برگزاری مذاکرات در این زمینه دارد.

سمیلا توچیدو، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «تلاش سیریزا برای آرام کردن بازارهای بورس به نظر می رسد به نتیجه رسیده است. سرمایه گذاران محتاط هستند و اعتقاد دارند احتمال کمی وجود دارد بین دولت جدید و حوزه پولی یورو برخوردی پیش آید. ارزیابی عده ای دیگر اینست که مذاکراتی طولانی برای پایان دادن به سیاستهای ریاضت اقتصادی آغاز خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند