بحران اوکراین؛ افزایش درگیریها، فشارها و تلاشهای دیپلماتیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
بحران اوکراین؛ افزایش درگیریها، فشارها و تلاشهای دیپلماتیک

با افزایش درگیری ها در شرق اوکراین و کشته شدن حداقل ۳۰ نفر در شهر ماریوپل، فشارهای دیپلماتیک بر روسیه و همزمان تلاش های سیاسی برای حل بحران در این کشور شدت می گیرد.

الکساندر زاخارچنکو، رهبر جدایی طلبان به تلاش نیروهای تحت امرش برای تصرف شهر ماریوپل اذعان می کند اما اتهام دولت اوکراین را مبنی بر حملات راکتی و خمپاره ای جدایی طلبان به این شهر که باعث یکی از خونبارترین حوادث ناآرامی ها شد، رد می کند.

ماریوپل از این نقطه نظر که بین مناطق شرقی تحت کنترل جدایی طلبان و شبه جزیره کریمه تحت حاکمیت روسیه واقع شده است، شهری بسیار استراتژیک به شمار می رود.

با شدت گرفتن درگیری ها و افزایش تلفات جانی در اوکراین، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه نشستی برگزار می کند و وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا هم روز پنجشنبه گردهم می آیند.

کاخ سفید در سایه اوج گرفتن درگیری ها در اوکراین می گوید همچنان تمام گزینه ها بجز گزینه نظامی را برای منزوی کردن بیشتر روسیه مد نظر دارد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین بار دیگر بر فرو نشاندن ناآرامی ها و درگیری ها تاکید کرد. وی در نشست شورای امنیت اوکراین تنها راه حل بحران را عمل به مفاد توافقنامه ماه سپتامبر مینسک خواند و از وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا برای اعمال فشار به روسیه به گفتگو بنشینند.

کی یف و غرب، روسیه را عامل اصلی ناآرامی های اوکراین می دانند، اما روسیه هر گونه اتهام تجهیز و حمایت تسلیحاتی و نظامی از جدایی طلبان را رد می کند.