Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرگ مخالفان دولت، در سالگرد انقلاب مصر

مرگ مخالفان دولت، در سالگرد انقلاب مصر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در زد و خورد و درگیریها میان پلیس و مخالفان دولت در مصر دستکم یازده نفر جانشان را از دست داده اند و بیش از ۳۰ نفر زخمی شده اند. مخالفانی که بخشی از

آگهی

در زد و خورد و درگیریها میان پلیس و مخالفان دولت در مصر دستکم یازده نفر جانشان را از دست داده اند و بیش از ۳۰ نفر زخمی شده اند.

مخالفانی که بخشی از آنها را اعضای احزاب چپ گرا و سکولار و بخشی دیگر را اسلام گراهای هوادار رییس جمهوری سابق مصر، محمد مرسی، تشکیل می دهند به منظور بزرگداشت سالگرد آغاز انقلاب هجده روزه مصر به خیابان آمدند. اغلب درگیریهای مرگبار، طی تظاهرات پراکنده مخالفان، در قاهره میان پلیس و تظاهرات کنندگان رخ داده است. در شمال قاهره یکی از نیروهای پلیس در درگیری با معترضان خشمگین جان باخته است.

در مرکز قاهره پلیس با شلیک و استفاده از گاز اشک آور به مخالفانی که قصد حضور و راهپیمایی در میدان تحریر را داشتند حمله ور شد. درگیریهای متعددی هم در اسکندریه، در شمال مصر گزارش شده است.

بسیاری از چهره های مطرح مخالف دولت نظامیان در مصر، مرگ مخالفان در سالگرد انقلاب مصر را به معنای خاکسپاری انقلاب سال ۲۰۱۱ می دانند. ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ اعتراضها علیه حکومت مبارک آغاز شد و رییس جمهوری مصر را در یازدهم فوریه همان سال وادار به استعفا کرد.

در میان قربانیان درگیریهای دو روز گذشته، مرگ شیما صباغ، فعال چپ مصری اعتراضات زیادی را برانگیخته است. او در نزدیکی میدان تحریر قاهره با شلیک گلوله پلیس جان باخت. تصاویری از مرگ و لحظاتی پیش از آن در خبرگزاریها و شبکه های اجتماعی ثبت و باعث افزایش خشم مخالفان شده است. پیکر شیما صباغ بروی دست بسیاری از مخالفان روز یکشنبه تشییع و به خاک سپرده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود

جسد زن جوان فرانسوی که به دنبال «شکار ارواح» بود در کلیسای متروکه‌ای در ایتالیا پیدا شد

شمار قربانیان زمین لرزه ۷.۴ ریشتری تایوان افزایش یافت؛ ۵۰ کارگر مفقود هستند