Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آموزش مهارتهای کارآفرینی

آموزش مهارتهای کارآفرینی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کار آفرینی نیروی محرکه اقتصاد است. به همین دلیل گسترش دانش مربوط به کسب و کار بسیار مهم است. در این گزارش نگاهی می اندازیم به طرحهای آموزشی که فرصت کسب تجربه عملی در این زمینه را فراهم می کند.

شرکت مدارس اوگاندا در مسابقات بین المللی مدارس بازرگانی

رقابت می تواند انگیزه ای برای تغییر و خلاقیت باشد. آیا می توان آن را برای پروراندن مهارت کسب وکار به کار گرفت؟ مرکز آموزشی” استاندینگ تال” درحومه کامپالا، پایتخت اوگاند یکی از ۴۵ مدرسه این کشور است که در رقابتهای موسوم به “مسابقه مدارس بازرگانی” شرکت می کند. هدف از برگزاری این مسابقات بین المللی یافتن کارآفرینان موفق آینده است.

این رقابتها چگونه برگزار می شود؟ مدارس شرکت کننده یک ماه فرصت دارند تا ایده هایی را که در باره ی تجارت دارند، بپرورانند. پس از تایید هیات داوران، هر مدرسه شش هفته مهلت دارد تا برنامه مبتنی بر آن ایده را کامل کند. اگر این برنامه قبول شود، دو ماه برای پیاده کردن آن، و چهار تا پنج ماه هم برای اجرا و رسیدن به نتایج و در نهایت تنظیم گزارش نهایی وقت خواهد داشت.

مرکز آموزشی “استاندینگ تال” در سال ۲۰۱۳ در این مسابقات شرکت کرد و جایزه بهترین برنامه ریزی بازرگانی را از آن خود کرد. این مدرسه ۷۰ دانش آموز دارد که بیشترشان از خانواده های محروم هستند . هزینه های این مرکز را موسسه های خیریه تأمین می کنند. دانش آموزان در اینجا در زمینه هایی مانند پرورش ماکیان و زراعت سبزیجات آموزش می بینند.

دانش آموزان با این طرح، مهارتهای ارزشمندی را برای مدیریت و بازرگانی می آموزند، به این ترتیب بخت آنها برای یافتن شغل در آینده بسیار زیاد می شود. آنها همچنین از پرداخت شهریه هم معاف می شوند یا شهریه بسیار کمتری می پردازند.

مسابقه بازرگانی مدارس در خودکفا کردن مدارس و تبدیل آنها به مؤسسه ای که تمام جامعه محلی را درگیر می کند، نقش مؤثری دارد.

اسپانیا؛ برنامه «خالق طرح خود باشیم»

آیا می توان تخصصهای مرتبط با بازرگانی را آموزش داد؟ یا اینکه این مهارتها ذاتی هستند؟ بنیانگذاران طرحی در اسپانیا معتقدند که این مهارتها را می توان از سنین بسیار جوانی آموخت. مدل آموزشی آنها بر پایه کار عملی بنا شده است. این برنامه «خالق طرح خود باشیم» نام دارد و از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.

دانش آموزان شرکت کننده در این برنامه باید پروژه ای گروهی تعریف کنند و در پایان سال تحصیلی آن را به همقطاران خود در مراکز دیگر ارائه کنند.

شرکت در این برنامه تا کنون به حدود ۴۰۰۰ دانش آموز امکان داده تا توانایی هایی کارآفرینی خود را پرورش دهند و ویژگی هایی مثل حس همبستگی، خلاقیت و اعتمادبه نفس را در خود گسترش دهند. در پایان دانش آموزان، بسیاری از توانایی های نهفته خود را خواهند شناخت.

اردن؛ اولین زن مهندس انرژی خورشیدی

در روستایی دورافتاده واقع در صحرای شرق اردن، یک مهندس اردنی به نام رافعه ام قمر با پشتکار توانسته زندگی و آینده جامعه محلی خود را با یک لامپ خورشیدی روشن کند.

این روستا در ۲۶۰ کیلومتری امان، پایتخت اردن واقع شده است. در اینجا ۵۰۰۰ نفر، جامعه ای روستایی و کم درآمد را تشکیل داده اند. اما چند ماه است که با تلاش و پشتکار رافعه برخی از ساکنان این روستا به برق دسترسی پیدا کرده اند.

رافعه ۸۰ واحد انرژی خورشیدی را به راه انداخته است تا برق روستایش را تأمین کند. او اولین زن مهندس انرژی خورشیدی در اردن است. وی شش ماه در هند آموزش کاربرد انرژی خورشیدی دیده و با این هدف به خانه اش بازگشته است که دانش خود را در راه بهتر کردن زندگی زنان و مردم روستا و محله اش به کار بگیرد.

با وجود موانعی چون محافظه کاری و سنت که بر سر راه رافعه بوده است، وی موفق شده است مردم روستا را قانع کند به زنان دیگر آموزش دهد چگونه قطعات صفحه مدار (بورد) خورشیدی را سوار کنند و سپس آن را به لامپ متصل کنند.

رافعه توانسته است ذهنیت های مردم روستا را تغییر دهد و نقش های سنتی مرد و زن را به چالش بگیرد. وی می خواهد که زنان را برانگیزد تا در اقتصاد نقش مهمتری داشته باشند.

یکی از مشکلات پیش روی رافعه در حال حاضر این است که او برای تأمین منابع مورد نیازش پول کافی ندارد.

آگهی

رؤیای بعدی رافعه این است که برای آموزش کاربرد انرژی خورشیدی بنگاهی تعاونی تأسیس کند وبه زنان در سراسر اردن آموزش دهد، با فقر مقابله کند و با استفاده از منبع انرژی اردن را از نظر مصرف انرژی مستقل و خودکفا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد

دادستان‌های اسپانیا از اجرای فرمان عفو رهبر سابق جدایی‌طلبان کاتالونیا سر باز زدند

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد