ثروت و شکاف طبقاتی در سال ۲۰۱۶ میلادی

ثروت و شکاف طبقاتی در سال ۲۰۱۶ میلادی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تمرکز ثروت جهان در دستان شمار اندکی از ثروتمندان همچنان ادامه دارد. بنا بر گزارش موسسه خیریه مبارزه با فقر (آکسفم) که در نشست سالانه داووس سوئیس

آگهی

تمرکز ثروت جهان در دستان شمار اندکی از ثروتمندان همچنان ادامه دارد. بنا بر گزارش موسسه خیریه مبارزه با فقر (آکسفم) که در نشست سالانه داووس سوئیس ارائه شده است، نابرابری در جهان رو به افزایش است.

بنا بر این گزارش، در سال آینده ثروتی که در اختیار ۱ درصد از ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد، با ثروت ۹۹ درصد بقیه ساکنان زمین برابری خواهد کرد. این گزارش می افزاید که این نابرابری در ثروت بطور ویژه پس از بحران اقتصادی سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی تشدید شده است.

شمار «ابر ثروتمندان» رو به کاهش است

بنا بر این گزارش شمار افراد فقیر همچنان رو به افزایش، و شمار افراد فوق العاده ثروتمند رو به کاهش است، اما میزان ثروتی که در اختیار معدود افراد فوق العاده ثروتمند قرار دارد رو به فزونی است و بحران اقتصادی تاثیری بر میزان درآمد آنها نگذاشته است.

اگر در سال ۲۰۱۰ میلادی ثروت ۳۸۸ نفر با دارایی ۳.۵ میلیارد نفر برابری می کرد، در سال ۲۰۱۶ میلادی ثروت ۸۰ نفر با دارایی همان تعداد از جمعیت زمین برابری خواهد کرد. به گفته آکسفم این وضعیتی بسیار پیچیده است و بر ضرورت مبارزه با فقر جهانی بیش از بیش تاکید می کند.

بر اساس این گزارش یک میلیارد نفر در جهان با درآمدی کمتر از یک یورو در روز زندگی می کنند و از هر ۹ نفر در جهان ۱ نفر پول کافی برای تغذیه ندارد.

چه باید کرد؟

آکسفم خواهان تجدید نظر در قوانین مالیاتی بین المللی و افزایش سطح خدمات عمومی رایگان شده است. از دیگر اصلاحات پیشنهادی توسط آکسفام اجرای قانون حداقل دستمزد در کشورهایی است که این قانون هنوز در آنجا وجود ندارد و مبارزه جدی و هماهنگ علیه پدیده فرار مالیاتی که موضوعی چالش برانگیز در کشورهای ثروتمند محسوب می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا با مرگ الیزابت دوم خورشید حاکمیت در بریتانیای کبیر غروب خواهد کرد؟

کانادا ۱۵۰ سالگی خود را جشن گرفت

افتتاح اجلاس سران کشورهای مشترک المنافع توسط ملکه الیزابت در مالت