Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رهبر حزب سیریزا می گوید توانایی نجات یونان از بحران را دارد

رهبر حزب سیریزا می گوید توانایی نجات یونان از بحران را دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمانی که بحران اقتصادی گریبان این کشور را گرفته، یونانی های طبقه متوسط نزدیک به ۴۰ درصد از درآمد خود را از دست داده و فقیرتر شده اند.

آگهی

بحران اقتصادی رو به گسترش در یونان، خدمت زیادی به الکسی سیپراس کرده است. این سیاستمدار چهل سالۀ یونانی، که مخالف سرسخت برنامه های ریاضت اقتصادی اعمال شده از سوی دولت کنونی است، می گوید یونان باید از منطقه پولی یورو خارج شود.

سال ۲۰۰۹ و در پی انتخابات پارلمان یونان، الکسی سیپراس به مرجع قانونگذاری این کشور راه یافت. وی در آن هنگام حزب سیریزا را به راه انداخته بود و این حزب موفق به کسب ۵.۰۴ دهم درصد کرسی های مجلس یونان شد.

وی از همان زمان، فعالیت سیاسی این حزب را بر مخالفت با برنامه های خواسته شده از سوی بانک مرکزی اروپا، صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا بعنوان وام دهندگان به یونان بنانهاده است.

ضمن آنکه، همواره بر خارج شدن یونان از منطقۀ تحت نفوذ یورو بعنوان تنها راه حل نجات از بحران اقتصادی تاکید کرده است.

الکسی سیپراس بعد از راهیابی به پارلمان یونان گفت: “ما توصیه هایی برای رسیدن به دموکراسی و همچنین برای مردم یونان داریم تا بتوانند آینده را خود انتخاب کنند، توصیۀ ما برگزاری یک همه پرسی در بارۀ این برنامه های ریاضت اقتصادی است.”

الکسی سیپراس که جوانترین سیاستمدار یونان است، با تشدید مخالفت خود با این برنامه ها، بر پیروزی های خود افزود. در انتخابات پارلمانی زودهنگام در ماه می ۲۰۱۲، در راس حزب سیریزا به به جایگاه دوم رسید و با کسب ۵۲ کرسی از پارلمان از سوی رییس جمهوری این کشور برای تشکیل دولت ائتلافی منصوب شد.

عدم موفقیت وی در فاصلۀ فرصت دو روزه ای که برای این مهم در اختیار داشت، موجب شد که کار دولت به انتخابات جدیدی ختم شود. در انتخابات مجددی که در ماه ژوئن همان سال برگزار شد، حزب سیریزا ۲۷ درصد آرا را کسب کرد و بر تعداد کرسی های خود در پارلمان افزود. در این انتخابات، سیریزا ۷۱ نماینده به مجلس فرستاد.

وی بعد از این انتخابات گفت: “امروز ما راه امید و رسیدن به فردای بهتر را همراه با ملت متحد و مفتخر یونان باز کردیم.”

رهبر حزب سیریزا تنها در محدودۀ کشور خود نماند و در انتخابات پارلمان اروپا نیز با کسب ۲۷ درصد از آرا، به عنوان نخستین حزب یونان انتخاب شد. از آن هنگام، حزب سیریزا در تمامی نظرسنجی ها جلوتر از سایر احزاب یونان قرار دارد.

الکسی سیپراس از نتایج ناگوار برنامه های ریاضت اقتصادی که برای صرفه جویی از سوی دولت یونان اجرا می شود، به خوبی آگاه است. از زمانی که بحران اقتصادی گریبان این کشور را گرفته، یونانی های طبقه متوسط نزدیک به ۴۰ درصد از درآمد خود را از دست داده و فقیرتر شده اند. نرخ بیکاری به ۲۷ درصد افزایش یافته و خدمات اجتماعی و عمومی به حداقل رسیده اند.

افزایش دستمزد شاغلین و حقوق بازنشستگان، پرداخت هزینه های درمانی، برق مجانی و پرداخت کوپن غذا به فقرا از دیگر برنامه هایی است که رهبر حزب سیریزا بر آن تکیه می کند.

پیش از این، ملی کردن بانک ها و عدم بازپرداخت بدهی های یونان به وام دهندگان از شعارهایی بود که الکسی سیپراس اکنون آنها را از نطق های خود حذف کرده است اما با جدیت به خروج یونان از منطقۀ پولی یورو اصرار می ورزد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

انتخابات پارلمانی یونان؛ نخست‌وزیر راست‌گرا: ثبات اقتصادی آتن را بر باد ندهیم

انتخابات یونان؛ میتسوتاکیس و سیپراس برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند