Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آرایش احزاب یونان در انتخابات پارلمانی پیش رو

آرایش احزاب یونان در انتخابات پارلمانی پیش رو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یونان در آستانۀ یک آزمون دیگر قرار گرفته است. در پی ناکامی پارلمان در انتخاب رییس جمهوری و انحلال دولت، انتخابات زودهنگام مجلس این کشور برگزار می شود

آگهی

یونان در آستانۀ یک آزمون دیگر قرار گرفته است. در پی ناکامی پارلمان در انتخاب رییس جمهوری و انحلال دولت، انتخابات زودهنگام مجلس این کشور برگزار می شود و احزاب زیادی در این انتخابات به رقابت می پردازند.

حزب سیریزا و در راس آن، الکسی سیپراس، رهبر این حزب از شانس زیادی برای کسب اکثریت پارلمان یا کرسی های بیشتری نسبت به دیگر احزاب برخوردار است. نتایجی که این حزب طی انتخابات پارلمان در این کشور از سال ۲۰۰۹ به اینسو کسب کرده است، حاکی از افزایش محبوبیت الکسی سیپراس و سیریزاست.

در انتخابات پارلمان سال ۲۰۱۲ این حزب، چپگرا، توانست ۷۱ کرسی از پارلمان را به خود اختصاص دهد.

این میزان نماینده، در مقایسه با انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۹ که در جریان آن تنها سیزده نماینده از این حزب به پارلمان راه یافتند، روند رو به افزایش حضور این حزب چپگرا را در سیاست یونان نشان می دهد.

دیگر حزب حاضر در این رقابت ها، حزب دموکراسی نوین است که دولت ائتلافی را به نخست وزیری آنتونیو ساماراس، همراه حزب پاسوک تشکیل داده بود.

دورا باکویانی، یکی از نمایندگان حزب محافظه کار دموکراسی نوین که نامزد انتخابات پارلمانی روز بیست و پنجم ژانویه است، دربارۀ اهمیت این انتخابات می گوید: “حضور رای دهندگان یونانی در این انتخابات به مثابه یک تصمیم بسیار جدی است. یا باید با ما بمانند و با برنامه های اصلاحاتی ما برای برون رفت کشور از بحران اقتصادی همراهی کنند یا باید حزب سیریزا را انتخاب کنند که در آنصورت، خطر حوادث ناگواری با عواقب غیرقابل پیش بینی در انتظار کشور است.”

برای حزب سیریزا که شعار خروج از منطقۀ پولی یورو و پایان دادن به برنامه های ریاضت اقتصادی را سر می دهد، کسب پیروزی در این انتخابات اهمیت زیادی دارد. کسب اکثریت پارلمان، می تواند اجرایی شدن این برنامه ها را تضمین کند.

نیکوس پاپاس، یکی از نامزدهای حزب سیریزا برای انتخابات پارلمانی پیش رو می گوید: “سیریزا امیدوار است از صندوق های انتخابات روز یکشنبه، یک دولت محکم با یک اکثریت روشن در مجلس بیرون بیاید. این دولت باید توانایی تضمین ثبات سیاسی و استفاده از اعتماد مردم بمنظور مبارزه برای قراردادهای اقتصادی با شرکای اروپایی داشته باشد.”

اینکه برنامه های حزب سیریزا تا چه حد عملی است بستگی به عوامل مختلفی از جمله شرایط اقتصادی این کشور دارد. یونان تقریبا ورشکسته است و وام های زیادی به روی دوش این کشور سنگینی می کند.

هر کدام از وام دهندگان یعنی صندوق بین المللی پول، بانک اروپا و اتحادیۀ اروپا شرایطی دارند که یونان موظف به اجرای آنهاست که از آن جمله می توان به کاهش کسری بودجه این کشور اشاره کرد.

در هر حال به نظر می رسد حزب سیریزا حتی اگر پیروز این انتخابات نیز باشد، در دولت آینده مجبور به ائتلاف با احزاب نزدیک به سیاست های این حزب شود.

دیمیتری سیودراس، نامزد حزب ریور از آمادگی حزب متبوع خود برای همکاری با حزب سیریزا خبر می دهد و می گوید: “ما آماده هستیم با انتخاب نخست مردم همکاری کنیم. اگر آنها سیریزا را انتخاب کنند، خواست بی قید و شرط ما این است که یونان از اروپا خارج نشود. اگر حزب دموکراسی نوین انتخاب مردم باشد شرط ما برای همکاری، جدایی این حزب از جبهۀ راست افراطی و همچنین پایان دادن به برنامه های حزبی در عرصه های عمومی است.”

نظیر این انتخابات، دو بار دیگر طی دو سال گذشته یعنی از سال ۲۰۱۲ به اینسو، اتفاق افتاده و پس از هر انتخابات پارلمانی زودهنگام، دولت ائتلافی تشکیل شده تلاش خود را بر ثبات کشور، خروج از بحران و اصلاحات کافی در بخش های اقتصادی متمرکز کرده است. با اینحال این تلاش ها، نتایج زیادی نداشته است.

آنجلوس کووئوس، تحلیلگر سیاسی در این باره می گوید: “واقعیت این است که این انتخابات نیز، برغم شرایط بحرانی کشور، شبیه انتخابات سال ۲۰۱۲ است. البته نشان از کمی پیشرفت سیاسی نیز دارد. ترس من این است که بعد از بیست و پنجم ژانویه، بحران اقتصادی جدی کنونی به یک بحران سیاسی عمیق تر تبدیل شود.”

خبرنگار یورونیوز از آتن می گوید: “این انتخابات، مهمترین انتخابات در تاریخ مدرن یونان است. نتیجۀ آن ممکن است به عنوان سرآغازی برای تغییرات اساسی در سیاست، اقتصاد و جامعۀ یونان ایجاد کند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها