باراک اوباما نطق سالانۀ خود را در کنگرۀ جمهوریخواه ایراد می کند

باراک اوباما نطق سالانۀ خود را در کنگرۀ جمهوریخواه ایراد می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، در سال ۲۰۰۹، هم مجلس نمایندگان و هم سنای آمریکا توسط حزب رقیب دموکراتها یعنی جمهوریخواهان اداره می شود.

آگهی

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه سه شنبه، بیستم ژانویه، سخنرانی سالانۀ خود را در کنگرۀ آمریکا ایراد می کند.

نطق سالانۀ رییس جمهوری آمریکا در قانون اساسی این کشور نیز درج شده و ششمین سخنرانی باراک اوباما در کنگره است.

امسال، رییس جمهوری آمریکا در کنگره ای سخنرانی می کند که از زمان آغاز ریاست جمهوری وی در سال ۲۰۰۹، هم مجلس نمایندگان و هم سنای آن توسط حزب رقیب دموکراتها، یعنی جمهوریخواهان اداره می شود.

اکثریت دو مجلس کنگره از زمان انتخابات نوامبر۲۰۱۴ به دست جمهوریخواهان افتاده است. پیش از آن، مجلس نمایندگان در اختیار جمهوریخواهان قرار داشت و اکثریت سنای آمریکا با دموکراتها بود. در انتخابات چهارم نوامبر گذشته، حزب جمهوریخواه اکثریت سنا را نیز در اختیار گرفت و اکثریت هر دو مجلس کنگره را از آن خود کرد.

تحلیلگران می گویند قرار گرفتن کامل کنگره در اختیار جمهوریخواهان، باراک اوباما را در اجرای سیاست های خود طی دو سال آینده با مشکل مواجه می کند. این کنگره با اکثریت جمهوریخواه، می تواند سیاست های مورد نظر این حزب را در لایحه های دولتی از جمله بودجه اعمال کند.

الن لیختمن، استاد تاریخ دانشگاه آمریکایی واشنگتن دربارۀ موضع باراک اوباما در این شرایط می گوید: “او با دو نگرانی روبروست. یکی میراثی که به جای می گذارد و مساله دوم نیز، انجام کارهایی که او فکر می کند برای کشور مفید است. فکر می کنم او به روی اینها متمرکز شده و آرام تر بنظر می رسد. گویی کمتر تحت فشار مشاوران خود قرار دارد. جای تعجب نیست، محبوبیت او درست مانند سیاستمدارانی که منحصر بفرد هستند، بالا رفته است.”

این تحلیلگر بر این عقیده است که از ترکیب یک رییس جمهور دموکرات و یک کنگرۀ جمهوریخواه چیز زیادی در دو سال باقیمانده از ریاست جمهوری باراک اوباما به دست نخواهد آمد.

الن لیختمن می گوید: “شما همیشه نیاز دارید یک کلیشه از همکاری با حزب و حزب گرایی داشته باشید چرا که مردم آمریکا، همچنان به حزب گرایی باور دارند. حتی اگر واقعا وجود نداشته باشد. شما باید این واقعیت را قبول کنید که جمهوریخواهان و دموکراتها با هم توافق ندارند، همین. در مورد هر موضوع اساسی یک شکاف عمیق ایدئولوژیکی بین دو حزب وجود دارد.”

با این مشخصۀ کنگرۀ آمریکا، برنامه هایی نظیر بیمۀ درمانی، اصلاح نظام مهاجرتی آمریکا، افزایش سطح استقراض دولت و همچنین کنترل اسلحه با دشواری های زیادی روبرو خواهد شد. رییس جمهوری آمریکا برای تصویب هر کدام از این طرح ها باید با کنگرۀ جمهوریخواه مبارزه کند.

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز از واشنگتن می گوید: “سه شنبه شب، باراک اوباما از خودش چهره ای شبیه مدل سیاست های اروپایی یعنی یک سوسیال دموکرات نشان خواهد داد. فردی که برای دفاع از طبقۀ متوسط در برابر بی عاطفه های جمهوریخواه باید سخنرانی کند. اوباما می گوید می خواهد با کنگره کار کند اما خطوط جنگ از حالا ترسیم شده اند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند