نبرد برای کنترل فرودگاه دونتسک؛ نمادین تا استراتژیک

نبرد برای کنترل فرودگاه دونتسک؛ نمادین تا استراتژیک
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نبرد ارتش اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه برای کنترل فرودگاه دونتسک در روزهای اخیر بار دیگر شدت گرفته است و جدایی طلبان در دو روز گذشته ادعا کرده

آگهی

نبرد ارتش اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه برای کنترل فرودگاه دونتسک در روزهای اخیر بار دیگر شدت گرفته است و جدایی طلبان در دو روز گذشته ادعا کرده اند که کنترل بخشی از این فرودگاه را در دست دارند.

ارتش اوکراین هم از یک سو می گوید جدایی طلبان را تا مواضع قبلی آنها، مندرج در توافقنامه مینسک، عقب رانده است و از سوی دیگر ادعا می کند کنترل تقریبا تمام فرودگاه دونتسک در دست دارد.

الکساندر زخارچنکو، رهبر جدایی طلبان و جمهوری خودخوانده خلق دونتسک ارتش اوکراین را به نقض و سوء استفاده از آتش بس متهم می کند و می گوید:«کی یف از برقراری آتش بس در دونباس به طور قابل ملاحظه ای برای استقرار و آرایش نیروها و سلاح های سنگین خود بهره برداری کرده است.»

کی یف هم جدایی طلبان را به نقض آتش بس متهم می کند و همزمان می گوید به مفاد پروتکل مینسک پایبند است و قصد ورود به شهر دونتسک را ندارد، شهری که اکنون صدای انفجارها در آن بیشتر و شدیدتر از گذشته شنیده می شود.

آلکسی لیسنکو، سخنگوی واحد موسوم به عملیات ضدتروریسم ارتش اوکراین به سرجیو کانتونه، خبرنگار یورونیوز گفت:«اگر تروریستها به مواضع ما شلیک نکنند ما هم چنین می کنیم. ما تحت شرایط خاصی و بر اساس توافقنامه مینسک آماده عقب کشیدن سلاح های سنگین خود تا فاصله حائل ۱۵ کیلومتری هستیم. سربازان اوکراینی هرگز وارد شهر نشده اند و قصد چنین کاری را نیز ندارند.»

تصاویری که پهپادهای کوچک هر دو طرف درگیر از فرودگاه دونتسک گرفته اند ویرانه ای را نشان می هد که باید از نو ساخته شود.

به نظر می رسد برای طرفین درگیر نبرد برای کنترل کامل فرودگاه ویران دونتسک اکنون نه ضرورتی است استراتژیکی و نه سرنوشت ساز، بلکه نبردی است نمادین که بیشتر بخاطر بار روانی آن جنگیده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راهپیمایی در کی یف به احترام قربانیان حمله به اتوبوس