یورگن تودن هوفر: «داعش مولود حمله آمریکا به بغداد است»

یورگن تودن هوفر: «داعش مولود حمله آمریکا به بغداد است»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورگن تودن هوفر، نخستین خبرنگار غربی است که به قلب مناطق تحت کنترل داعش رفته و با اعضای این گروه گفتگو کرده است. او در نخستین اظهاراتش پس از بازگشت

«داعش بسیار قوی تر از آن است که سیاستمداران در غرب تصور می کنند. ما راهبردی در برابر داعش نداریم.»«گر با مسلمانان آنطور برخورد کنیم که انتظار داریم با ما رفتار شود، به خشونت اقلیت های تروریست پایان داده می شود.»

یورگن تودن هوفر، نخستین خبرنگار غربی است که به قلب مناطق تحت کنترل داعش رفته و با اعضای این گروه گفتگو کرده است.

او در نخستین اظهاراتش پس از بازگشت به آلمان، ضمن هشدار به کشورهای غربی، داعش را بسیار قوی تر و خطرناک تر از آن چه دولت های غربی تصور را می کنند، ارزیابی کرده است.

این خبرنگار ۷۴ ساله در طول اقامتش در عراق، با کریستین ام د، یکی از جهادی های آلمانی وابسته به داعش مصاحبه ای انجام داده که روز چهارشنبه از شبکه آر تی ال آلمان پخش شد. در این مصاحبه، جهادی آلمانی می گوید داعش در سودای آن است تا گستره خلاف خود را از مرزهای عراق و سوریه فراتر برده و جهان را به تسخیر خود درآورد، همانطور که لیبی، مصر، یمن و به گفته او عربستان سعودی را صحنه تاخت و تاز خود قرار داده است.

یورگن تودن هوفر که مقهور توسعه طلبی های داعش شده بر این باور است که در واکنش به این گروه نباید زیاده روی کرد.

این نویسنده آلمانی در کتاب هایش از اسلام دفاع کرده و می گوید: «اگر ما با مسلمانان آنطور برخورد کنیم که انتظار داریم با ما رفتار شود، به خشونت های اقلیت های تروریست پایان داده می شود.»

در همین ارتباط خبرنگار یورونیوز در گفتگو با این خبرنگار نظرات او را بیشتر جویا شده است.

یورونیوز: در ارتباط با عملیات ضدتروریستی اخیر در کشورهای اروپایی و طراحی حملات تروریستی در بلژیک چه فکر می کنید؟

یورگن تودن هوفر: فکر می کنم سازمان های امنیتی ما باید تمامی تمهیدات لازم را انجام دهند. من نسبت به این حملات هشدار می دهم.

یورونیوز: سال هاست از شما در خصوص اسلام در کتاب هایتان سوال می شود. چرا فکر می کنید با اسلام به شکل درستی برخورد نمی شود؟

یورگن تودن هوفر: طی ۲۰۰ سال گذشته هیچ کشور عربی نبوده که به غرب حمله کند. اگر دنبال دلایل ظهور سازمان های خشنی چون داعش هستیم باید توضیح دهیم چرا در افغانستان، عراق و لیبی جنگ به راه انداختیم. باید نگاهی به تاریخ بیاندازیم. داعش چند هفته پس از حمله آمریکایی ها به بغداد پایه گذاری شد. داعش فرزند جورج دبلیو بوش است. خشونتی که دامن ما را گرفته نتیجه جنگ هایی است که به راه انداخته ایم.

یورونیوز: در جریان دیدارتان از قلمروی داعش چه چیزی بیشتر حیرت شما را برانگیخت؟

یورگن تودن هوفر: اینکه این سازمان بسیار قوی تر از آن چیزی است که سیاستمداران ما در غرب فکر می کنند. اینکه ما هیچ راهبردی در برابر داعش نداریم. چرا که بمباران شهرهایی که در آن تنها ۵۰۰۰ جهادی حضور دارند به بهای کشتار هزاران غیرنظامی تمام می شود. چنین اقدامی به شکست داعش منتهی نخواهد شد.

یورونیوز: مصاحبه شما با جهادی آلمانی انتقادهای زیادی برانگیخت. آیا می توانستید از او سوال های انتقادی تری بپرسید؟

یورگن تودن هوفر: مهم نیست من در مورد داعش چه فکر می کنم. چند بار در این زمینه نوشه ام. نگاه من به داعش انتقادی است. درک افکار داعش خیلی مهم است. هر خبرنگاری که در فکر بازی با دم شیر است باید شجاعت آن را هم داشته باشد. من می توانم امکان رفتن او به قلمروی داعش را فراهم کنم و او می تواند با هر یک از رهبران داعش که تمایل دارد گفتگو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرار سرباز پیشین بریتانیا و متهم به جاسوسی برای ایران از زندانی در لندن

مقامات امنیتی تاجیکستان از کشته شدن ستیزه‌جویان افغان در آستانه روز ملی خبر دادند

دولت آمریکا: یک شبکه‌ قاچاق انسان از ازبکستان شناسایی و متلاشی شد