Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

مردم فرانسه به تروریستها نشان دادند که از آنها نمی ترسند

مردم فرانسه به تروریستها نشان دادند که از آنها نمی ترسند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مجموع، سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در راهپیمایی جمهوری فرانسه برای اعلام همبستگی علیه حملات تروریستی اخیر در این کشور شرکت کردند.

آگهی

روز یکشنبه، یازدهم ژانویه، برای فرانسه روز بزرگی بود. میلیونها نفر در شهرهای این کشور به یاد قربانیان حملات تروریستی اخیر راهپیمایی کردند. یورونیوز با تعدادی از افراد حاضر در این راهپیمایی گفتگو کرده است. ابتدا به پایتخت فرانسه می رویم.

در پاریس، یکی از زنان حاضر در این راهپیمایی که از دوستان برنارد ماریس، اقتصاددان کشته شده در حمله به هفته نامۀ شارلی ابدو است، در وصف همکار این هفته نامه می گوید: “برنارد ماریس یک دوست خیلی خیلی خوب بود. هر بار که به او نیاز داشتیم و به او تلفن می زدیم حاضر بود و زود پاسخ می داد. روز حادثه بلافاصله به او تلفن زدم و جوابی نداد.”

یکی دیگر از شرکت کنندگان می گوید: “بودن در اینجا یک افتخار است. امیدوارم که همه متحد بمانند. من خودم اهل کانادا هستم و به یک خانوادۀ مسلمان تعلق دارم.”

یک شهروند زن نیز با اشاره به مذهب اسلام می گوید: “امروز برای این به اینجا آمده ام تا بگویم که آنچه آنها انجام دادند، اسلام نیست. اسلام دین عشق و مداراست.”

زن دیگری نیز می گوید: “دینی که به ما یاد داده اند این نیست.”

شهروند دیگری نیز در پاریس می گوید: “افراد زیادی به اینجا آمده اند و گرمای وجود انسانها را می توان دید، ما یکی شده ایم.”

در شهر لیون، دومین شهر فرانسه نیز دست کم ۳۰۰ هزار نفر به گفتۀ پلیس در راهپیمایی گرامیداشت یاد قربانیان حوادث تروریستی اخیر شرکت کردند. این تظاهرات با حضور شهردار لیون، نمایندگان این شهر و خیل عظیم مردم برگزار شد.

یک شهروند لیونی می گوید: “لازم بود که به اینجا بیایم و این احساس را که تنها نیستیم به اشتراک بگذارم. دست به دست هم دادن و نشان دادن اینکه از تروریست ها نمی ترسیم احساس خوبی به آدم می دهد.”

یک زن دیگر نیز می گوید: “نمی توانم اشکهایم را که از عمق روح ام سرازیر می شوند، کنترل کنم. اشک هایم برای فرانسه ایست که آتش گرفته است. من زمانی که در الجزایر زندگی می کردم این حوادث را به چشم دیده ام و نمی خواهم که برای فرانسه هم اتفاق بیافتد.”

یکی از شرکت کنندگان ایرانی در این تظاهرات نیز می گوید: “آنها تندروهایی هستند که می خواهند آزادی بیان را در سراسر دنیا حذف کنند. نویسندگان و کاریکاتوریست های ایرانی همراه با نویسندگان و کاریکاتوریست های تمامی دنیا باید با یکدیگر متحد شوند تا بتوانند این ایده آنان را شکست بدهند.”

یک مرد دیگر نیز با اشاره به اینکه به این کشور اعتماد دارد می گوید: “ما نمی ترسیم، اصلا نمی ترسیم و مردم فرانسه آنقدر باهوش هستند که بر این مسائل فائق آیند. زنده باد فرانسه، زنده باد.”

در مجموع، سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سراسر کشور در راهپیمایی جمهوری فرانسه شرکت کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیک‌نیک در شانزه‌لیزه؛ ۴ هزار برنده خوش‌شانس سبد‌های رایگان غذا دریافت کردند

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

راستی‌آزمایی یک ادعا؛ آیا دانشجویان مدافع حقوق فلسطینی‌ها در پاریس سلام نازی دادند؟