Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مارک مارکز: حمایت از موتورسواران جوان رویا من است

مارک مارکز: حمایت از موتورسواران جوان رویا من است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگاهی به زندگی قهرمان مسابقات جهانی موتو جی پی

آگهی

مارک مارکز در بیست و یک سالگی با چهار بار قهرمان جهان از جمله دو بار در ماده موتو جی پی، پدیده دنیای موتورسواری و اسطوره زنده زادگاهش سِروِرا است. او باوجود کسب افتخاراتی یگانه، بسیار فروتن و متواضع است. موتورسواری نامتعارف که بی تردید در تاریخ این ورزش پرهیجان جاودانه خواهد شد.

چینسیا ریتزی، خبرنگار یورونیوز، به مناسبت افتتاح باشگاه هوادارانش در شهر سِروِرا با وی دیدار و گفت وگو کرد.

یورونیوز: مارک، موفقیت در این فصل را به شما تبریک می گویم. آیا واقعا انتظارش را داشتید یا نه؟

مارک مارکز: خیلی ممنونم. راستش به این عالیی که نه؛ هدفم البته دفاع از عنوان قهرمانی بود اما انتظار نداشتم که در سیزده مسابقه پیروز شوم و سیزده بار هم در خط نخست جای بگیرم و با این سرعت، بار دیگر، قهرمان جهان شوم. حقیقتا که فصلی عالی بود.

یورونیوز: قبل از اینکه در سال ۲۰۰۸ به نخستین عنوان قهرمانی در ماده موتو۳ دست یابید، گفته بودید که رویای قهرمانی در مسابقات موتو جی پی را در سر می پرورانید. حالا که این رویا دو بار به واقعیت تبدیل شده چه رویایی دارید؟

مارک مارکز: بزرگ ترین رویایم قهرمانی در سه ماده موتورسواری بود که به آن رسیده ام. حتا موفق شدم دو بار قهرمان فصل موتو جی پی شوم. اکنون هدفم دفاع از دو عنوان قهرمانی موتو جی پی و کسب یک قهرمانی دیگر است. اما رویای دیگر من حمایت و پشتیبانی از موتورسواران جوان است. من این بخت را داشتم که خانواده ام همیشه یار و یاور من باشند، اما هستند کسانی که از این شانس بزرگ برخوردار نیستند.

یورونیوز: وقتی شما را با قهرمانان ممتازی چون دوهان و رُوسی و آگوستینی مقایسه می کنند، چه حسی دارید؟

مارک مارکز: باور نکردنی است چون آنها حقیقتا شخصیت های بزرگی هستند، اسطوره های موتورسواری که من در برابرشان بسیار کوچک هستم. به ویژه والنتینو روسی که قهرمان دوران کودکی من بود. آن وقتها با خودم می گفتم هیچگاه به گرد پای او هم نخواهم رسید. حالا هم با او رقابت می کنم هم از او می آموزم. یک زمانی، وقتی می شنیدم که با این اسطوره ها مقایسه ام می کنند خجالت می کشیدم اما الان دیگر عادت کرده ام و این مقایسه را افتخاری بزرگ می دانم.

یورونیوز: امروز، جدی ترین و خطرناک ترین حریف تان کیست؟

مارک مارکز: روسی چون فصل گذشته در مکان دوم قرار گرفت. هرچند خورخه لورنزو هم حقیقتا حریف خطرناکی است، وقتی که متمرکز و سر حال باشد، بسیار عالی است و غلبه بر او بسیار سخت. دانی پدروسا هم رقیب جدیی است. او خیلی اهل جنجال و سر و صدا نیست، اما مبارز و بسیار سخت کوش است.

یورونیوز: چهار ساله که بودید از پدرتان خواستید برای شما یک موتور بخرد. چرا موتور؟

مارک مارکز: دقیقا نمی دانم چرا، اما احتمالا چون مادر و پدرم همیشه به تماشای مسابقات موتورسواری می رفتند و گاهی داوطلبانه به برگزاری مسابقات کمک می کردند. و من هم از کودکی با آنها همراه می شدم. فکر کنم دو سه ساله بود که مسابقات موتورسواری را تماشا می کردم. و حتما عشق من به موتور در آن روزها به وجود آمد. آنقدر به موتورها نگاه کردم که سرآخر دلم خواست یکی را هم برای خودم داشته باشم.

اکنون، ببینیم واکنش مادر مارک مارکز، رُزر آلِنتا، به این خواسته چه بوده است:

رُزر آلِنتا: فکر کردم یک سرگرمی موقتی خواهد بود. از بابا نوئل خواستم که موتور کوچکی برای او هدیه بیاورد. در آن زمان فکر می کردم علاقه اش به موتور سه چهار ماهیی بیشتر دوام نخواهد یافت.

یورونیوز: مارک، شیرین ترین خاطره تان چیست؟

آگهی

مارک مارکز: شیرین ترین خاطره ام به ماه نوامبر گذشته در والنسیا باز می گردد، وقتی شاهد قهرمانی برادرم بودم. در آن زمان بارها طعم شیرین پیروزی را چشیده بودم اما در آن لحظه انگار بار دیگر قهرمانی را با او تجربه می کردم. لحظه ای را که او بر سکوی قهرمانی جهان رفت هیچگاه فراموش نخواهم کرد. تجربه ای بی نظر بود که با همه تجربه های قهرمانی ام تفاوت داشت.

یورونیوز: به او حسادت هم می کنید؟ چه چیزی برادرتان دارد که شما ندارید؟

مارک مارکز: وقتی می رویم مهمانی به او حسادت می کنم چون قداش از من بلندتر است!

آلکس، بردار مارک مارکز و قهرمان جهان در ماده موتو۲ در واکنش به سخنان برادرش گفت: بله قد مساله است اما او شوخی می کند چون در نهایت قدم کوتاه در موتورسواری بهتر و مناسب تر است.

آگهی

مارک مارکز: بین ما حسادت نقش زیادی ندارد. ما همیشه با هم تمرین و کار می کنیم و با هم به تعطیلات می رویم. می دانید، خیلی خوب است که نقاط مشترک و علایق مشابه ای را با برادرتان تقسیم کنید. او هم مثل من عاشق موتورسواری است و هر دو نگرش مشابهی به زندگی داریم.

آلکس، بردار مارک مارکز: البته من به چهار عنوان قهرمانی او حسادت می کنم چون خودم فقط یک بار قهرمان شده ام. به گمانم همه موتورسوارها به او حسادت می کنند.

یورونیوز: آن روزی که دو برادر برای رقابتی شانه به شانه وارد پیست موتو جی پی شوند چه رخ خواهد داد؟

مارک مارکز: تا امروز که یار و یارو یکدیگر بوده ایم. اما اگر روزی در مسابقات موتو جی پی در برابر یکدیگر قرار بگیریم قضیه فرق می کند! نه شوخی کردم! در آن روز هم پیروزی هر کدام جشنی بزرگ و موجبات خوشحالی هر دو خواهد بود. رقابت خوب است و ما می دانیم چطور رقابت سالم را مدیریت کنیم.

آگهی

آلکس، بردار مارک مارکز: امیدوارم که شاهد آن روز باشم چون حضور در رقابتهای موتو جی پی و رقابت با او در خط اول رویای من است. اما تا آن روز راه زیادی در پیش است و فعلا ترجیح می دهم به آن فکر نکنم هر چند امیدوارم روزی این اتفاق بیافتد.

*جولیا، پدر مارک و آلکس مارکز می گوید:*آلکس فعلا در موتو۲ و مارک در موتو جی پی تمرین و رقابت می کنند. اگر آلکس خوب کار کند می تواند روزی به جمع بزرگان بپیوندد و آن وقت هر کس که بهتر براند پیروز می شود!

یورونیوز: می دانم که خانواده برای تان خیلی مهم است و شنیدم که قرار است از اینجا بروید. لابد دلتان برای همه بسیار تنگ خواهد شد.

مارک مارکز: بی تردید. خانواده نقش بسیار مهمی در زندگی من ایفا کرده است. خیلی به آنها نزدیک بوده و هستم. اما هر جوانی، دیر یا زود، باید خانه و کاشانه خود را بسازد. ولی این هم به آن معنی نیست که برای همیشه از آنها دور خواهم شد. کمی زندگی را اینگونه تجربه خواهم کرد و اگر دیدم اوضاع خیلی بد است به آغوش خانواده باز خواهم گشت.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه یک بوسه بر قهرمانی در جام جهانی؛ سرمربی تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا برکنار شد

اسپانیا با کسب نتیجه ۲ بر ۱ مقابل انگلیس قهرمان یورو ۲۰۲۴ شد

یورو ۲۰۲۴؛ اسپانیا یک پای فینال؛ خروس‌ها حریف ماتادورها نشدند