Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایتالیا و معضل نجات پناهجویان در آب های مدیترانه

ایتالیا و معضل نجات پناهجویان در آب های مدیترانه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آخرین روز سال ۲۰۱۴ کشتی «بلو اسکای» با پرچم مولداوی که چندین روز بدون ناخدا و خدمه در دریای آدریاتیک رها شده بود، بالاخره در ساحل گالی پولی

آگهی

در آخرین روز سال ۲۰۱۴ کشتی «بلو اسکای» با پرچم مولداوی که چندین روز بدون ناخدا و خدمه در دریای آدریاتیک رها شده بود، بالاخره در ساحل گالی پولی ایتالیا پهلو گرفت. بیشتر ۸۰۰ سرنشین این کشتی آوارگان جنگی سوریه و ۳۵ نفرشان کودک بودند که بدون آب، غذا و پتو روی دریا سرگردان مانده بودند.

شیوه جدید مهاجرت غیر قانونی که هر روز گسترش می یابد شامل سفر چند هزار یورویی با کشتی های باری است که صدها نفر انسان در آن جای می گیرند. سپس خدمه، کشتی را در میان دریا رها کرده و متواری می شوند. در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳۰۰۰ نفر و از پانزده سال پیش تا کنون در مجموع بیش از ۲۳۰۰۰ نفر در تلاش برای رسیدن به سواحل اروپا در دریا غرق شده اند.

عاملان این فجایع انسانی هرگز مجازات نمی شوند. یکی از این افراد صاحب یک قایق ماهیگیری بود که در اکتبر ۲۰۱۳ در لامپدوزای ایتالیا غرق شد و ۳۶۶ کشته بر جای گذاشت. بعد از این فاجعه مسئولان دولت ایتالیا که گفته بودند نمی خواهند مدیترانه به دریای مردگان بدل شود، تأمین هزینه های اصلی یک طرح عملیاتی نجات دریایی موسوم به «ماره نوستروم» یا «دریای ما» را به عهده گرفتند.

این عملیات طی یک سال سبب نجات جان ۱۵۰۰۰۰ نفر شد اما ۱۱۴ میلیون یورو تنها برای کشور ایتالیا هزینه داشت. در ماه نوامبر گذشته، این عملیات رها شد و فرونتکس، نهاد مسئول مرزهای اروپا طرح تریتون را آغاز کرد. کشورهای عضو اتحادیه برای تأمین بیست و یک کشتی، چهار هواپیما، یک بالگرد و ۶۵ افسر، پرداخت هزینه سه میلیون یورو در ماه را پذیرفتند.

در عین حال تریتون نه یک سامانه نجات، بلکه طرحی برای حفاظت از مرزهای آبی ایتالیا در مدیترانه است که پر ترافیک ترین مسیر مهاجرت به اروپاست.

بنابراین پناهجویانی که از طریق مدیترانه راهی اروپا می شوند، بیش از هر کشور دیگری ایتالیا را درگیر مسئله می کنند. از ۱۶۹۲۱۵ مهاجر غیرقانونی که در سال ۲۰۱۴ از طریق مدیترانه به اروپا آمده اند، ۱۶۷۰۰۰ نفر فقط وارد ایتالیا شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج گرما در اروپا؛ تصاویری از ایتالیا

نجات کوهنوردان لهستانی در آلپ

راز طعم و بی‌رقیبی پیتزای ناپلی