Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آموزش مهارتهای زندگی

آموزش مهارتهای زندگی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا برای مواجهه با چالشهای جسمی و روحی ای که زندگی به ما تحمیل می کند باید از قبل آماده باشیم؟ اگر برای مقابله با چالش های زندگی آموزش دیده بودید،

آگهی

آیا برای مواجهه با چالشهای جسمی و روحی ای که زندگی به ما تحمیل می کند باید از قبل آماده باشیم؟ اگر برای مقابله با چالش های زندگی آموزش دیده بودید، امروز وضعتان چگونه بود؟ اصلا می توان چنین مهارتهایی را آموزش داد؟ و آیا تعلیم آنها موجب بهبود وضعیت رفاهی می شود؟ این موضوع را در این برنامه جهان آموزش بررسی می کنیم.

لیبریا: مبارزه با ابولا

بیش از سه هزار نفر از مردم لیبریا طی چند ماه گذشته قربانی ابولا شده اند. کودکان در زمره نخستین قربانیان هستند. تعداد زیادی از آنها نه تنها پدر و مادر خود را از دست داده اند، که از دسترسی به درس و مدرسه هم محروم شده اند.

یکی از مدارس شرق مونروویا، پایتخت، که سابقا محل تحصیل بیش از ده هزار دانش آموز از مقطع آمادگی تا دبیرستان بود، فعلا تعطیل است.
مدیر مدرسه برای بازگشایی مدرسه جلسه ای ترتیب داده است. او امیدوار است حتی با همین بودجه ناچیز فعلی بتوان تدابیر ایمنی را برقرار و مدرسه را از نو باز کرد.

در جلوی در مدرسه، ایستگاه شست و شوی دست و صورت دایر شده و به دانش آموزان موکدا سفارش می شود که از تماس با یکدیگر خودداری کنند، همدیگر را بغل نکنند و یا از غذای یکدیگر نخورند.

پنج هزار آموزگار در راستای برنامه جدید یونیسف و با هدف آشناکردن والدین با راههای انتقال ابولا، دوره دیده اند تا در نهایت شرایط برای بازگشایی مدارس در سریع ترین زمان ممکن فراهم شود.

واقعیت این است که ابولا موجب شده تا در درس و تحصیل حدود یک و نیم میلیون دانش آموز لیبریایی وقفه ایجاد شود. اگر مدارس بزودی امکان بازگشایی پیدا نکنند، امکان دارد این دانش آموزان دیگر هیچوقت نتوانند به مدرسه بازگردند.

کانادا: آگاهی بخشی در مورد ارعاب و تهدید از سوی زورگوها در محیط مدرسه

اگر در مدرسه یکی بشما زورگویی کرد چه باید بکنید؟ این سوال را با یکی از قربانیان دیروز که مورد آزار و اذیت قرار گرفته در میان گذاشتیم. او امروز در راه مبارزه با این مشکل در مدارس کانادا فعال است.

لویی فیلیپ تیبو برای انتقال پیامش به همه جای کانادا سفر می کند، او در راهی که برگزیده، خستگی ناپذیر است. او می گوید: «مورد زورگویی واقع شدن چیزی است که نمی توانم به آن بخندم. بدترین چیزی است که برای شخص خودم اتفاق افتاده. اگر امروز بخواهم بین آن و سرطان، که آنرا هم تجربه کرده ام، یکی را انتخاب کنم. می گویم سرطان.»

گفته می شود در کانادا از هر سه دانش آموز یکی مورد آزار و اذیت زورگوها قرار می گیرد.

لویی فیلیپ می گوید: «مورد ارعاب و تهدید قرار گرفتن شکلی از خشونتی است که آنرا خشونت اجتماعی می نامیم و می تواند جنبه روحی-روانی یا فیزیکی داشته باشد. درحال حاضر با توجه به توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی، شاهد یک نوع ارعاب و تهدید در فضای مجازی هم هستیم.»

هدف او یادآوری این نکته به مخاطبان است که با نگرش مثبت در برخورد با مشکلات، می توانند بر آنها غلبه کنند.

کنیا: حمایت از یک روستا

امکان دسترسی به آموزش نخستین گام از چرخه فقرزدایی است. یکی از سازمانهای بین المللی، طرحی جامع را در این مورد در دست اجرا دارد. هدف مجهز کردن خانواده ها به مهارتهایی است که در این راه لازم دارند.

در منطقه دوردست «ماسایی مارا» در فاصله هفت ساعتی نایروبی است که طرح «آزاد کردن کودکان» اجرا می شود. این برنامه موسوم به «حمایت از یک روستا» کمک می کند تا بومی های در حاشیه این منطقه برای رهایی از فقر، راهی بیابند. آموزش برای فقرزدایی لازم است اما کافی نیست.

برای ارائه آموزش رایگان به کودکان، در این طرح آموزشی به پنج رکن اصلی آموزش پایدار و ماندگار توجه خاصی شده است. این طرح آموزشی با یک سری برنامه های بهداشتی شامل برخورداری از آب اشامیدنی سالم، طرحهای کشاورزی و ایمنی مواد غذایی ترکیب شده تا اطمینان داده شود دانش آموزان تنها افرادی نیستند که از این طرح سود می برند، بلکه کل ساکنان روستا از آن سود خواهند برد.

تمامی مدارس نزدیک منابع آب سالم بنا شده تا به دانش آموزان و خانواده هایشان اطمینان داده شود تا در یک محیط بهداشتی سالم و عاری از بیماری هایی که آب آلوده منشاء آنهاست، تحصیل می کنند.

آگهی

برنامه آموزشهای بهداشتی و مراقبتی هم درصدد تعلیم دانش آموزان و هم در پی تعلیم ساکنان محلی است تا بدین ترتیب، همه، نکات بهداشتی لازم را فرا بگیرند.

کدامیک از مهارت های زندگی بنظر شما باید تعلیم داده شوند؟ آیا باید جزو مواد درسی باشند؟ نظرات و پیشنهادهای خود را در فیسبوک با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوانی که ۵۰ هزار دلار پول را به صاحبش بازگرداند «سفیر درستکاری» شد

ماربورگ؛ ویروس بی‌درمان و خواهرخوانده ابولا چیست؟

ابولا، مرگبارترین بیماری همه‌گیر کنگو مهار شد