Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ریاست جمهوری سبسی؛ شروعی دوباره برای تونس

ریاست جمهوری سبسی؛ شروعی دوباره برای تونس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باجی قائد سبسی، حالا باید برای خارج کردن تونس از امواج پی در پی بحران های سیاسی و اقتصادی، برنامه های جامعی را به پیش ببرد.

آگهی

تونس، پس از نزدیک به ۶۰ سال، برای اولین بار، رییس جمهوری خود را به شکلی دموکراتیک و با رای مردم انتخاب کرد. باجی قائد سبسی، اصلاح طلب لاییک که نماینده حزب لاییک ندای تونس بود، با ۵۶ درصد آرا، رقیب خود منصف مرزوقی از حزب محافظه کار النهضه را شکست داد و رییس جمهور این کشور شد.

وی در زمان کارزار انتخاباتی، شعار خود را بر اتحاد مردم تونس بدور از دسته بندی های سیاسی به منظور کاستن از تنشها در کشور متمرکز کرده بود.

باجی قائد سبسی در گفتگویی بعد از انتخاب شدن نیز با تاکید بر همین موضوع، گفت: “من مردم تونس از جنوب تا شمال تونس را خطاب قرار می دهم و به آنها می گویم که ما همه فرزندان تونس هستیم. از اتفاقاتی که در برخی از نواحی جنوب کشور افتاده متاسف هستم. فکر می کنم این حوادث نباید اتفاق بیافتد و نتیجه دستکاری و وجود افراد نادرست و ناسالم در قدرت بوده است.”

جریان از آن قرار بود که بعد از باختن منصف مزروقی، نامزد اسلام گرایان در انتخابات ریاست جمهوری، در مناطقی از جنوب کشور اعتراض هایی صورت گرفت. در نتیجه این اعتراض ها، پلیس به مقابله با معترضان پرداخت و یکی از دفاتر جزب ندای تونست نیز مورد حمله قرار گرفت.

حزب النهضه طی چهار سال پس از انقلاب تونس، تلاش کرده بود حکومت را در اختیار بگیرد اما سرانجام در نخستین انتخابات ریاست جمهوری آزاد کشور، مجبور شد قدرت را به رقبای لاییک خود بسپارد.

باجی قائد سبسی، حالا باید برای خارج کردن تونس از امواج پی در پی بحران های سیاسی و اقتصادی برنامه های جامعی را به پیش ببرد. وی و حزب ندای تونس که در انتخابات پارلمانی ماه اکتبر نیز پیروز شد، به این ابزار مجهز هستند.

رییس جمهوری جدید تونس از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۵۶، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و در دوران حبیب بورقیبه، رهبر استقلال تونس و زین العابدین بن علی، دیکتاتور سابق این کشور سمتهایی نظیر وزارت کشور و وزارت خارجه را عهده دار بود.

یکی از انتقادهای مخالفان به وی هم به همین موضوع اشاره دارد. مخالفان می گویند وی در دوران هر دو دیکتاتور سابق این کشور جزیی از حکومت بوده و نمی تواند دموکراسی را در کشور حاکم کند. علیرغم این انتقادها، وی هدایت دولت گذار را در سال ۲۰۱۱ و بعد از سقوط حکومت زین العابدین بن علی به عهده گرفت و بازنویسی قانون اساسی جدید نیز زیر نظر وی انجام شد.

رییس جمهوری جدید تونس این انتقادها را رد می کند و همواره از زمانی که دوباره به روی صحنه سیاست تونس بازگشته، افکار ملی گرایانه و دموکراتیک حبیب بورقیبه را ترویج کرده است.

وی به این منظور، در سال ۲۰۱۲ حزب چپ گرا و لاییک ندای تونس را متشکل از جمعی از تکنوکرات های این کشور تاسیس کرد. مخالفت با اسلامی کردن کشور و اجرای برنامه های اسلامگرایان یکی از محورهای اصلی این حزب عنوان شده است.

راه اندازی ماشین اقتصاد تونس و حمایت از حقوق زنان نیز از دیگر وعده های این حزب است. با این برنامه ها، این حزب تاکنون توانسته هم کرسی های بیشتری نسب به دیگر احزاب در پارلمان کسب کند و هم پست ریاست جمهوری را در اختیار بگیرد.

اگر چه در دولت آینده، حزب ندای تونس مجبور است با حزب النهضه ائتلاف کند اما مردم تونس به انتخاب باجی قائد سبسی برای بیرون آوردن کشورشان از وضعیت کنونی خوشبین هستند.

گفتگو با عادل لطیفی، استاد تاریخ جهان عرب در دانشگاه سوربن سه در پاریس

*یورونیوز: تونس با انتخاب رییس جمهور خود، از دورۀ گذار عبور کرده و وارد یک مرحله جدید شده است. برای اینکه نگاهی از نزدیک به شرایط تونس عد از دورۀ دولت موقت بیاندازیم، با عادل لطیفی، تحلیلگر و استاد تاریخ جهان عرب در پاریس گفتگو کرده ایم.

آقای لطیفی، باجی قائد سبسی بارها اعلام کرده است که حکومت وی به تنهایی کشور را اداره نخواهد کرد. آیا این به معنای حضور حزب النهضه در دولت آینده است؟*

آگهی

عادل لطیفی: من فکر می کنم که به دلیل ترکیب پارلمان و میزان کرسی های بدست آمده، حزب ندای تونس در موقعیت دشواری قرار دارد. ندای تونس نتوانسته اکثریت کامل را در مجلس به دست آورد و به همین دلیل مجبور است با دیگر احزاب برای تشکیل دولت، ائتلاف کند.
مساله دیگری که رییس جمهور با آن روبروست، مشکلات اقتصادی و سیاسی در کل کشور است که در وضعیت حساسی هم قرار دارد. بر این باید معضل امنیت کشور را نیز افزود. تمام اینها، حزب ندای تونس را در یک موقعیت خاص قرار می دهد.
با اینحال، سوال مهمی که در این باره مطرح است این است که تا به کجا، رییس جمهور جدید می تواند با احزاب دیگر مصالحه یا همکاری کند. برخی از احزاب ائتلاف با حزب النهضه را کاملا رد می کنند و مخالف سرسخت تقسیم قدرت با این حزب هستند. و حتی در داخل حزب ندای تونس نیز، برخی بر این عقیده هستند که نمی توان یک دولت دموکراتیک قوی تشکیل داد بدون اینکه اپوزیسیونی وجود داشته باشد. این افراد، به حزب النهضه مثل یک اپوزیسیون نگاه می کنند.

به نظر شما، آیا باجی قائد سبسی ادامۀ رژیم زین العابدین بن علی است یا اینکه نماد تغییرات در کشور است؟

عادل لطیف: امکان اینکه کسی قدرت را در دست بگیرد و حکومتی مثل رژیم قبلی با همان سیستم ظالمانه ایجاد کند، وجود ندارد. افرادی در میان تونسی ها هستند که به رژیم گذشته وابسته اند و می بینیم که امروز به سمت دموکراسی رفته اند. توافقی در زمان گذار طی چهار سال گذشته به امضا رسید که بر اساس آن، مساله این افراد یک امر حقوقی و قضایی است و نمی توان مانع مشارکت انها در زندگی سیاسی کنونی شد. اگر حتی گروههایی از رژیم گذشته هستند که بعضویت احزابی مانند ندای تونس قرار گرفته اند، این به معنای بازگشت رژیم گذشته نیست.

یورونیوز: رییس جمهور منتخب چطور با معضلات اجتماعی و اقتصادی مقابله خواهد کرد؟

آگهی

عادل لطیف: من متقاعد شده ام که به محض تشکیل دولت و جلب اعتماد کشورها و جامعۀ بین المللی، بخشی از بدهی های کشور لغو خواهد شد و یا به سرمایه گذاری در کشور تغییر شکل خواهد داد.

یورونیوز: حکومت تشکیل شده توسط قاعد سبسی چطور امنیت را در کشور تامین خواهد کرد؟

عادل لطیفی: این مساله به شرایط دیگری بستگی دارد. یکی از انها، تصمیم گیری و برخورد قاطع با گروههای تروریست در کشور و تمام خشونت طلبان است. در خارج از کشور نیز، وضعیت لیبی بر کشورهایی نظیر الجزایر و تونس تاثیر می گذارد. این دو کشور باید با تثبیت امنیت در داخل مرزهای خود، مانع از ورود خشونت ها از سوی لیبی شوند. ضمن آنکه، با تشکیل یک حکومت مستقل و با ثبات، مردم لیبی را به داشتن یک دولت با ثبات تشویق کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد

ممنوعیت ورود هیئت پارلمانی اروپا به تونس؛ بروکسل توافقنامه مهاجرتی را تعلیق می‌کند؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند