محمود عباس: به دیوان بین المللی کیفری شکایت می کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
محمود عباس: به دیوان بین المللی کیفری شکایت می کنیم

یک روز پس از آنکه قطعنامه پایان اشغال مناطق فلسطینی در سازمان ملل با شکست مواجه شد، محمود عباس همانطور که پیش تر گفته بود اساسنامه دیوان بین المللی کیفری را امضا کرد. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته می خواهد با عضویت در این دیوان اسرائیل را به خاطر ارتکاب به جنایت جنگی مورد پیگرد قانونی قرار دهد.
محمود عباس در زمان امضای این اساس نامه گفت:«شورای امنیت سازمان مللل که ما را نومید کرد، اکنون می خواهیم علیه تجاوز به سرزمین مان به دادگاه شکایت کنیم.»

همانطور که انتظار می رفت این اقدام رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی با واکنش تند نخست وزیر اسرائیل همراه شد. بنیامین نتانیاهو گفته فلسطینیان باید بیشتر نگران پیامدهای شکایت به دیوان بین المللی کیفری باشند تا اسرائیلی ها. او تاکید داشته که «ارتش اسرائیل با اخلاق ترین ارتش جهان است، در حالی که تشکیلات فلسطینی با حماس همکاری می کند که سازمانی تروریستی است و مانند داعش مرتکب جنایات جنگی» شده است. نتانیاهو همچنین افزوده است که اسرائیل این تلاش فلسطینیان را نیز مانند قطعنامه پیشنهادی سه شنبه ناکام خواهد گذاشت.

کشورهای عربی و فلسطینیان برای خروج اسرائیل از مناطق اشغالی قطعنامه مشترکی پیشنهاد کرده بودند که روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد رای کافی نیاورد.