ابهام در آمار دقیق قربانیان حریق در کشتی مسافربری «نورمن آتلانتیک»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ابهام در آمار دقیق قربانیان حریق در کشتی مسافربری «نورمن آتلانتیک»

تعداد قربانیان سانحه آتش سوزی در کشتی مسافربری «نورمن آتلانتیک» به ۱۰ کشته رسید.

به دلیل آب و هوای بد، باد تند و باران شدید تنها یک قایق نجات را توانسیتم به آب بیاندازیم. قایق دیگر آتش گرفته بود. نه اخطاری، نه هشداری، نه توضیحی، کسی حتی به ما نگفت چه کنیم.

مشخص نبودن تعداد دقیق سرنشینان این کشتی تعیین سرنوشت تمامی مسافران آن را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

۴۲۷ تن از سرنشینان کشتی از جمله ۵۶ خدمه نجات یافته اند، اما براساس فهرست اولیه، کشتی حامل ۴۷۸ سرنشین از جمله ۴۲۲ مسافر بوده است.

عملیات نجات سرنشینان کشتی که روز یکشنبه و اندکی پس از بروز حادثه آغاز شده بود عصر دوشنبه خاتمه یافت.

ظاهرا بدی آب و هوا موجب شده بود تا عملیات نجات به دشواری پیش برود. توماسو دو لارو، سکاندار این کشتی از پیچیدگی عملیات نجات چنین می گوید: «بلافاصله پس از آتش سوزی ما شروع به تخلیه مسافران کردیم اما به دلیل آب و هوای بد، باد تند و باران شدید تنها یک قایق نجات را توانسیتم به آب بیاندازیم. قایق دیگر آتش گرفته بود.»

کندی و هرج و مرج موجود در حین عملیات نجات موجب وحشت مسافران شده بود. یک شهروند یونانی نجات یافته عملیات نجات را اینطور توصیف می کند: «نه اخطاری، نه هشداری، نه توضیحی، کسی حتی به ما نگفت چه کنیم. خودم می بایست می گشتم و جلیقه نجات را پیدا می کردم و به تن بچه هایم می کردم. کسی نبود برای کمک. واقعا وحشتناک و دیوانه کننده بود.»

کشتی «نورمن آتلانتیک» که از«پاتراس» در یونان عازم بندر «آنکونا» در ایتالیا بود روز یکشنبه در میان آب های آلبانی و ایتالیا بدلایل نامعلومی طعمه حریق شد.

آلبانی و ایتالیا هر یک جداگانه تحقیقات در زمینه این حادثه را شروع کرده اند.

مسئولان امدادرسانی ایتالیا وضعیت جسمی مسافران نجات یافته را در مجموع مناسب توصیف کرده اند.

اکثریت مسافران این کشتی را شهروندان یونانی تشکیل می دادند. در بین مسافران، شهروندان آلمان، آلبانی، ترکیه، ایتالیا، عراق، سوئیس، فرانسه، بلژیک و چندین کشور دیگر نیز حضور داشتند.