انتخابات زودهنگام یونان، رویدادی اجتناب ناپذیر و با امید برای تغییرات سیاسی

انتخابات زودهنگام یونان، رویدادی اجتناب ناپذیر و با امید برای تغییرات سیاسی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان یونان به نامزد ریاست جمهوری رای موافق نداد و عملا انتخابات زودهنگام سرنوشت این کشور درگیر در بحران اقتصادی را رقم خواهد زد. در همین ارتباط

آگهی

پارلمان یونان به نامزد ریاست جمهوری رای موافق نداد و عملا انتخابات زودهنگام سرنوشت این کشور درگیر در بحران اقتصادی را رقم خواهد زد. در همین ارتباط یورونیوز در گفتگو با استاماتیس جیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن، نظر او را جویا شده است.

یورونیوز: نامزد انتخابات ریاست جمهوری نتوانست رای موافق دست کم ۱۸۰ عضو پارلمان را بدست آورد و حالا انتخابات زودهنگام سرنوست کشور را تعیین می کند. در دو کلمه چه چیزی کشور را به اینجا کشاند؟

ستاماتیس جیانیسیس: دولت عملا نتوانست ۲۵ نماینده مستقل را برای حمایت از نامزدی آقای دیماس برای پست ریاست جمهوری متقاعد کند و هم اکنون انتخابات زودهنگام اجتناب ناپذیر است. در هر صورت دولت و مخالفان هر دو خود را برای این موضوع آماده کرده اند. چرا که دوماه مهلت برای تصمیم گیری در این زمینه پایان یافته است.

یورونیوز: در نظرسنجی های اخیر، حزب سیریزا از حزب دموکراسی نوین بین ۲.۵ تا ۶.۵ درصد جلوتر است. اما این بدان معنا نیست که سیریزا بتواند به اکثریت کرسی های پارلمان دست یابد. در خیابان های آتن چه می بینیم؟ آیا مردم از چنین انتخاباتی استقبال می کنند و آیا آنها فکر می کنند که سیریزا می تواند اوضاع را تغییر دهد؟

ستاماتیس جیانیسیس: حقیقت این است که گرچه بیشتر رای دهندگان خواهان انتخابات زودهنگام نیستند، اما برتری جناح چپ سیریزا بر حزب محافظه کار دموکراسی نوین در تمام نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که اکثریت یونانی ها خواهان تغییر سیاسی هستند. خستگی چهار ساله از ریاضت های اقتصادی، در آنها تمایل شدید به سیاست های مردم دوستانه بوجود آورده است. از سوی دیگر حاکمیت محافظه کار نیز به نوبه خود در دوره ماقبل انتخابات زودهنگام، سعی خود را کرده تا شرایط را تغییر دهد.

یورونیوز: تردیدی نیست که انتخابات زودهنگام روابط آتن با لندن، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول را پیچیده تر می کند و سناریوی خروج یونان از اتحادیه اروپا را بار دیگر پیش می کشد. درپی سقوط بیش از یازده درصدی در بازارهای بورس، مطبوعات از این دوشنبه با عنوان دوشنبه سیاه یاد کرده اند.

ستاماتیس جیانیسیس: وقتی رویدادهای سیاسی جدی نظیر انتخابات زودهنگام روی می دهد بازارهای بورس بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. و زمانی که وضعیت اقتصادی به شکل آشکاری دوقطبی است این تاثیر باز هم بیشتر است تا زمانی که برخی اعضای دولت آشکار تایید کنند که اگر جناح چپ سیریزا در انتخابات برنده شود، کشور را به خروج از اتحادیه اروپا سوق خواهد داد و سیریزا هم اتهامات حاکی از مذاکره با منطقه پولی یورو در زمینه وام ها را رد کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند

دبیرکل سازمان ملل متحد: خطر تبدیل «حاکمیت قانون» به «حاکمیت بی‌قانونی» در جهان جدی است

پارلمان لبنان برای بار ششم در انتخاب رئیس جمهور ناکام ماند