انتخابات ریاست جمهوری کرواسی بدون برنده به دور دوم کشیده شد

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی بدون برنده به دور دوم کشیده شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در روز یکشنبه برنده ای نداشت و به دور دوم کشیده شد. شمارش آرا ۹۴ درصد صندوق ها حاکی از آن است که ایو یوسیپوویچ، نامزد

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در روز یکشنبه برنده ای نداشت و به دور دوم کشیده شد.

شمارش آرا ۹۴ درصد صندوق ها حاکی از آن است که ایو یوسیپوویچ، نامزد سوسیال دموکرات و رئیس جمهوری کنونی کرواسی همانطور که پیش بینی می شد از بقیه رقبا پیشی گرفت و با کسب ۳۸.۵ درصد آرا در دور دوم انتخابات باید با رقیب خود کولیندا گرابار کیتارویچ، وزیر امور خارجه سابق و نامزد حزب محافظه کار رقابت کند. خانم کیتارویچ با اختلاف کمی توانسته ۳۷ درصد آرا را از آن خود کند.

کارشناسان انتخابات ریاست جمهوری کرواسی را به مثابه آزمونی برای دولت حاکم با گرایش چپ میانه توصیف می کنند که با گذشت یک سال و نیم از پیوستن به اتحادیه اروپا، به دلیل ناکامی در حوزه اقتصادی با انتقادهای فراوانی روبروست.

رای دهندگان در حالی در این انتخابات شرکت کرده اند که به بهبود اوضاع اقتصادی چشم دوخته اند. یکی از آنها گفت: «قبل از هر چیز، انتظار دارم اقتصاد بهبود یابد و مردم دارای شغل شوند و شاخص های زندگی ارتقاء یابد و به فساد پایان داده شود.»

دیگری افزود: «زمان انجام اقدامات اساسی فرا رسیده و باید برای مردم کاری کرد تا برای تهیه مایحتاجشان در خیابان ها زباله دانی ها را زیر و رو نکنند و نیازهای شان را به شکل متمدنانه ای تامین کنند.»

بحران اقتصادی نخستین چالش رئیس جمهوری آینده این عضو تازه اتحادیه اروپاست. دو نامزد پیشرو دو هفته آینده و در دومین دور انتخابات با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌جمهوری کرواسی شعار «درود بر اوکراین» را با سلام هیتلری مقایسه کرد

سیاستمدار صلح‌طلب روس برای رقابت انتخاباتی با پوتین درخواست نامزدی داد

دونالد ترامپ در دادگاه تفهیم اتهام پرونده انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا: بی‌گناهم