Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی بدون برنده به دور دوم کشیده شد

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی بدون برنده به دور دوم کشیده شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در روز یکشنبه برنده ای نداشت و به دور دوم کشیده شد. شمارش آرا ۹۴ درصد صندوق ها حاکی از آن است که ایو یوسیپوویچ، نامزد

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در روز یکشنبه برنده ای نداشت و به دور دوم کشیده شد.

شمارش آرا ۹۴ درصد صندوق ها حاکی از آن است که ایو یوسیپوویچ، نامزد سوسیال دموکرات و رئیس جمهوری کنونی کرواسی همانطور که پیش بینی می شد از بقیه رقبا پیشی گرفت و با کسب ۳۸.۵ درصد آرا در دور دوم انتخابات باید با رقیب خود کولیندا گرابار کیتارویچ، وزیر امور خارجه سابق و نامزد حزب محافظه کار رقابت کند. خانم کیتارویچ با اختلاف کمی توانسته ۳۷ درصد آرا را از آن خود کند.

کارشناسان انتخابات ریاست جمهوری کرواسی را به مثابه آزمونی برای دولت حاکم با گرایش چپ میانه توصیف می کنند که با گذشت یک سال و نیم از پیوستن به اتحادیه اروپا، به دلیل ناکامی در حوزه اقتصادی با انتقادهای فراوانی روبروست.

رای دهندگان در حالی در این انتخابات شرکت کرده اند که به بهبود اوضاع اقتصادی چشم دوخته اند. یکی از آنها گفت: «قبل از هر چیز، انتظار دارم اقتصاد بهبود یابد و مردم دارای شغل شوند و شاخص های زندگی ارتقاء یابد و به فساد پایان داده شود.»

دیگری افزود: «زمان انجام اقدامات اساسی فرا رسیده و باید برای مردم کاری کرد تا برای تهیه مایحتاجشان در خیابان ها زباله دانی ها را زیر و رو نکنند و نیازهای شان را به شکل متمدنانه ای تامین کنند.»

بحران اقتصادی نخستین چالش رئیس جمهوری آینده این عضو تازه اتحادیه اروپاست. دو نامزد پیشرو دو هفته آینده و در دومین دور انتخابات با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟