برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در روز یکشنبه

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در روز یکشنبه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرواسی بعنوان جدیدترین عضو اتحادیه اروپا و در میان بحران شدید اقتصادی روز یک شنبه انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کند. در این انتخابات چهار نامزد

آگهی

کرواسی بعنوان جدیدترین عضو اتحادیه اروپا و در میان بحران شدید اقتصادی روز یکشنبه انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کند.

در این انتخابات چهار نامزد حضور دارند اما بر اساس نظرسنجی ها بخت ایو یوسیپوویچ، رئیس جمهوری کنونی سوسیال دموکرات کرواسی برای پیروزی در انتخابات از دیگر نامزدها بیشتر است، اما احتمال نمی رود که هیچیک از چهار کاندید حاضر در انتخابات بتوانند بیش از پنجاه درصد آرا را در دور اول بدست آورند.

رقیب اصلی ایو یوسیپوویچ، کولیندا گرابار کیتارویچ وزیر امور خارجه سابق کرواسی و نامزد حزب محافظه کار این کشور است. او رئیس جمهوری کنونی را بخاطر شکست در ترغیب دولت به اصلاحات اقتصادی مورد انتقاد قرار داده است.

آنا از ساکنان محلی می گوید: «انتظارات از رئیس جمهوری بعدی مانند انتظارات از هر رئیس جمهوری است که خواسته های همه شهروندان را نمایندگی کند و کشور را به شکلی اداره کند که مردم شرمنده نباشند چرا که در وضعیت کنونی و با اینکه بیست سال از استقلال کرواسی می گذرد مردم شرمنده و خجل اند.»

میرکو سابلجک، دیپلمات کروات می گوید: «به نظر من ما باید اصلاحاتی را که آغاز کرده ایم با عزم و انرژی بیشتر ادامه دهیم و فکر می کنم که نقش رئیس جمهوری در این مسیر بسیار با اهمیت است.»

پست ریاست جمهوری در کرواسی این کشور متعلق به یوگسلاوی سابق، تا حد زیادی تشریقاتی است اما نتایج انتخابات روز یکشنبه آزمون مهمی برای احزاب سیاسی کرواسی است که در اواخر سال 2015 میلادی آماده رقابت در انتخابات پارلمانی این کشور می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌جمهوری کرواسی شعار «درود بر اوکراین» را با سلام هیتلری مقایسه کرد

انتحابات روسیه؛ پوتین از مردم خواست در دوران «سخت» کنونی برای کشورشان رأی بدهند

سیاستمدار صلح‌طلب روس برای رقابت انتخاباتی با پوتین درخواست نامزدی داد