دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در پارلمان یونان بدون نتیجه پایان یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در پارلمان یونان بدون نتیجه پایان یافت

دور دوم رای گیری در پارلمان یونان برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، بدون نتیجه پایان یافت. استاوروس دیماس، نامزد مورد حمایت دولت ائتلافی یونان ۱۶۸ رای کسب کرد، در حالی که او در پارلمان سیصد نفری این کشور به دویست رای برای موفقیت نیاز داشت.

یک دور سوم و نهایی، برای دوشنبه آینده پیش بینی شده است. واکنش آنتونیس ساماراس، نخست وزیر و آلکسی سیپراس، رهبر حزب سیریزا و مخالف دولت از هم اکنون به مبارزات انتخاباتی شباهت دارد.

آقای ساماراس گفت: «واقعا امیدواریم که آخرین رای گیری، به ما اجازه دهد تا از یک خطر ملی جلوگیری کنیم. دور سوم به تعداد نمایندگان حاضر در پارلمان مربوط نخواهد بود. هر رای یک نام و چهره ای خواهد داشت.»

آلکسی سیپراس، رهبر مخالفان گفت: «نه این مجلس و نه مردم یونان خواهان امضای چک سفید به آقای ساماراس هستند تا او شرایط و خواسته های وام دهندگان بین المللی را برآورده کند؛ اقدامات ریاضتی که حقوق های بازنشستگی را قطع کرده و خدمات بهداشتی یونانی ها را از بین برده است.»

اگر دور سوم به نتیجه نرسد، پارلمان منحل خواهد شد و احتمالا در اوایل فوریه انتخابات زودهنگام برگزار می شود. در اینصورت طبق آخرین نظرسنجی ها، حزب چپ رادیکال سیریزا که مخالف اقدامات ریاضتی است، برنده داده شده است.

یک زن که برای خرید به بازار گوشت آتن آمده، گفت: «همه اینها یک بازی است تا مردم را فریب دهند. اینجا را نگاه کنید، من فقط توانستم نیم کیلو گوشت چرخ کرده بخرم. انتخابات چه فرقی به حال من دارد؟ آنها برای خودشان پول جمع می کنند و در امنیت هستند. پول را هم برای آینده شان به خارج ارسال می کنند.»

استاماتیس یانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «پس از رای دوم و بی ثمر امروز، نمایندگان یونان دوشنبه آینده، برای سومین و آخرین بار به پارلمان خواهند آمد تا در مورد یک انتخاب سیاسی مهم تصمیم گیری کنند: برگزیدن یک رییس جمهوری جدید یا بردن کشور به پای صندوق های رای.»