Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

دور دوم رای پارلمان یونان به رئیس جمهوری پیشنهادی دولت ساماراس

دور دوم رای پارلمان یونان به رئیس جمهوری پیشنهادی دولت ساماراس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونیس ساماراس، نخست وزیر یونان روز یکشنبه طی یک سخنرانی تلویزیونی پیشنهاد داد تا انتخابات زودهنگام در این کشور اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار شود. با

آگهی

آنتونیس ساماراس، نخست وزیر یونان روز یکشنبه طی یک سخنرانی تلویزیونی پیشنهاد داد تا انتخابات زودهنگام در این کشور اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار شود.

با این پیشنهاد و نیز وارد کردن چند تن از نمایندگان مستقل حامی اتحادیه اروپا به دولت ائتلافی خود، آقای ساماراس امیدوار است که پارلمان ۳۰۰ نفری یونان در دور دوم رای گیری به نامزد ریاست جمهوری مورد نظر دولت وی رای دهد و اگر این بار ممکن نشد، در دور سوم که دور نهایی و سرنوشت ساز خواهد بود.

آقای ساماراس با هدف به سرانجام رساندن گفتگوها با وام دهندگان بین المللی بر سر بسته نجات مالی یونان، خطاب به نمایندگان پارلمان گفت: «به صدای منافع ملی و عقل سلیم گوش دهید.»

سمت ریاست جمهوری در یونان بیشتر نمادین است اما اگر پارلمان در سومین دور نیز نتواند رئیس جمهوری را انتخاب کند در این صورت برگزاری انتخابات زودهنگام در اوایل فوریه سال بعد ناگزیر خواهد بود.

اگر این انتخابات به دور سوم بکشد، با توجه به شرایط و اقتصادی یونان و ترکیب احزاب سیاسی در پارلمان، به احتمال زیاد دولت آقای ساماراس و همراه با آن سیاستهای اقتصادی این کشور و نیز وام دهندگان بین المللی بازنده خواهند بود.

به همین دلیل، دومین و بعد از آن سومین دور انتخاب رئیس جمهوری که در روز ۲۹ دسامبر جاری برگزار می شود سرنوشت دولت آقای ساماراس و مذاکرات آتن با وام دهندگان بین المللی را مشخص خواهد کرد.

از سوی دیگر یکی از نمایندگان مستقل پارلمان ادعا کرده است در ازای رای به «استاوروس دیماس» نامزد مورد نظر دولت برای پست ریاست جمهوری به او تا ۳ میلیون یورو رشوه پیشنهاد شده است، اتهامی که دولت آقای ساماراس آن را بشدت رد می کند.

استاماتیس یانیسیس، خبرنگار یورونیوز از آتن می گوید: «با وجود تنش های سیاسی ناشی از اتهامات مربوط به خریدن رای نمایندگان، انتظار می رود نامزد دولت برای پست ریاست جمهوری در دور دوم چند رای نمایندگان مستقل را بدست آورد و اگر آرا به حد نصاب نرسد، تصمیم نهایی در دور سوم رای گیری در ۲۹ دسامبر گرفته خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند