Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درخشش اتریشی ها در اسکی آلپاین

درخشش اتریشی ها در اسکی آلپاین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به ویژه برنامه هفتگی اسکی آلپاین خوش آمدید. اسکی آلپاین محبوب ترین ورزش در اتریش است. گواه آن هم اینکه این هفته مارسل هیرشر در ماده مارپیچ بزرگ و

آگهی

به ویژه برنامه هفتگی اسکی آلپاین خوش آمدید. اسکی آلپاین محبوب ترین ورزش در اتریش است. گواه آن هم اینکه این هفته مارسل هیرشر در ماده مارپیچ بزرگ و الیزابت گوئرگل و آنا فنینگر در سوپر جی عناوین قهرمانی را درو کردند.

سوپر جی زنان

الیزابت گوئرگل، روز یکشنبه در پیست زیبای وال دیز در ارتفاعات آلپ فرانسه در ماده سوپر جی به پیروزی رسید. او روز شنبه در ماده سرعت دوم شده و ثابت کرده بود که این روزها عالی اسکی می کند. گوئرگل اترشی اسکی باز با تجربه ای است که در سال ۲۰۱۱ در ماده سرعت و سوپر جی قهرمان جهان شده است. گوئرگل در یک دقیقه و ۲۵ ثانیه و ۴۲ صدم ثانیه از خط پایان گذشت و هفتمین پیروزیش را در مسابقات جهانی اسکی جشن گرفت.

هموطن گوئرگل، آنا فنینگر نیز عالی بود و تنها با ۵ صدم ثانیه تاخیر در مکان دوم قرار گرفت. فنینگر سال گذشته گوی کریستال سوپر جی را بدست آورده است و امسال نیز از مدعیان قهرمانی است.

رقیب جدی این دو اتریشی، بی تردید، تینا مازه است که هر چند روز یکنشبه به جایگاه سوم قناعت کرد اما همچنان در صدر جدول عمومی فصل قرار دارد.

در این میان، لیندسی وون، اسکی باز ممتاز آمریکایی با یک اشتباه ناچیز تعادل خود را از دست داد و زمین خورد ولی خوشبختانه آسیب ندید هرچند شانس پیروزی در این مسابقه و شکستن رکوردی دیگر را از دست داد.

مارپیچ بزرگ مردان

از آغاز فصل رقابتهای اسکی مردان تاکنون دوازده مرحله برگزار شده است؛ شش مرحله سرعت که هر بار کی تیل یانسرود بروی سکو رفت و شش مرحله تکنیکی که در جریان آنها مارسل هیرشر خوش درخشید.

مارسل هیرش، روز یکشنبه، در جمع بزرگان ماده مارپیچ بزرگ نشان داد مصمم است امسال هم از عنوان قهرمانیش دفاع کند. اسکی باز اتریشی در مجموع دو دور موفق شد با اختلاف یک ثانیه ۴۵ صدم ثانیه تد لیگتی، اسکی باز بنام آمریکایی را شکست دهد که در ماده مارپیچ بزرگ دو بار قهرمان جهان شده و یک بار هم مدال طلا المپیک گرفته است.

هیرشر در سه سال اخیر سه بار گوی گریستال را بدست آورده و از آغاز فصل تاکنون سه بار در ماده مارپیچ بزرگ و یک بار در ماده مارپیچ کوچک به پیروزی رسیده و در حال حاضر با ۵۴۰ امتیاز پس از کی تیل یانسرود نروژی در مکان دوم جدول رده بندی عمومی است.

تاریخ اسکی آلپاین

هفدهم فوریه سال ۱۹۶۸ در جریان بازی های المپیک زمستانی گرونبل فرانسه در حالی که مه پیست اسکی شام روس را فرا گرفته بود ژان کلود کیلی فرانسوی آماده می شد تا بار دیگر در کشور خود خوش بدرخشد. او که در ماده سرعت و مارپیچ بزرگ طلا گرفته بود، مدال دیگری را اینبار در ماده مارپیچ کوچک نشانه گرفته بود. اما کارل شرآنز اترشی زمان بهتری بدست آورد و می بایست به قهرمانی می رسید. در حالی که امید قهرمانی به نظر از دست رفته می آمد ناگهان داوران اعلام کردند که شرآنز به دلیل اینکه از میان دو دروازه رد نشده است جریمه شده و در مکان دوم قرار می گیرد. به این ترتیب، سومین مدال طلای المپیک ژان کلود کیلی فرانسوی در خانه رقم خورد.

آیا آلکسی پانتورو می تواند قهرمان جهان شود؟

بعد از ژان کلود کیلی در سال ۱۹۶۷ و ۱۹۶۸، بعد از لوک آلپان در سال ۱۹۹۷، آلکسی پانتورو می تواند سومین اسکی باز فرانسوی لقب گیرد که در جام جهانی اسکی قهرمان شده است. به گفته فرانک پیکار، کارشناس برنامه ما، او هرچند اکنون در مکان پنجم جدول رده بندی عمومی است، اما شایستگی و توانایی قهرمانی را دارد.

فرانک پیکار: «امسال می تواند سال بسیار خوبی برای آلکسی باشد؛ او وسایل اسکیش را تغییر داده و تجربه کافی هم اندوخته و آغاز فصل خوبی هم داشته است. تمرینات مرتب و عملکرد خوبی در مسابقات داشته است. او می تواند در سه چهار ماده نتایج عالی کسب کند چون از لحاظ جسمی آمادگی بسیار خوبی دارد. به گمان من او می تواند در پایان فصل بر روی سکوی قهرمانی بایستد. تردیدی نیست که پانتورو یکی از با استعدادترین اسکی بازان فرانسه است.»

آلکسی پانتورو و حریفان دوشنبه در پیست مادونا دی کاپیلیو ایتالیا در ماده مارپیچ کوچک به رقابت خواهند پرداخت.

در پایان برنامه توجه تان را به تصاویری زیبا از دنیای اسکی در هفته ای که گذشت، جلب می کنم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها