تونس؛ آمادگی برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تونس؛ آمادگی برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

تونس خود را برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز یک شنبه بیست و یکم دسامبر آماده می کند.

رقابت در دور دوم این انتخابات میان باجی قائد سبسی و منصف مرزوقی است که از میان بیش از بیست کاندیدای دور اول انتخابات، آرای لازم برای حضور در این دور از انتخابات را بدست آورده اند.

باجی قائد سبسی در این انتخابات کاندیدای حزب ندا، جبهه سیاسی متشکل از نیروهای سکولار است. کهولت سن و همکاری با رژیم بن علی از جمله انتقاداتی است که علیه او مطرح می شود. او رقیب انتخاباتی خود، منصف مرزوقی را متهم می کند که آرای گروه های اسلامگرای رادیکال را در سبد خود دارد.

منصف مرزوقی، نخستین رئیس جمهوری تونس پس از انقلاب سال 2011 است. مرزوقی در زمان رژیم بن علی به دلیل فعالیت های سیاسی با محدودیت و محرومیت های اجتماعی مواجه شد و مدت زیادی را در تبعید گذراند. با وجود اتهام مخالفان به مرزوقی در حمایت از اسلامگرایان، کشورهای غربی و به ویژه فرانسه، همواره با آغوشی باز پذیرای او بوده اند.

منصف المرزوقی در دوران ریاست جمهوری خود با میدان دادن به اخوان المسلمینِ متشکل در النهضه، راه را برای قدرت نمایی گروههای سلفی، دست کم در حیات سیاسی این کشور بست.

دور نخست انتخابات تونس که اولین انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از سقوط حکومت زین العابدین بن علی است، با مشارکت حدود 64 درصد واجدان شرایط برگزار شد.در دور نخست نزدیک به پنج میلیون و سیصد هزار نفر واجد شرایط رای دادن شرکت کردند با این حال استقبال از این انتخابات در مقایسه با انتخابات پارلمانی کمتر بوده است. در انتخابات پارلمانی تونس که در ماه اکتبر برگزار شد حزب ندای تونس توانست با کسب 85 کرسی از 217 کرسی، بیشترین کرسی های پارلمان را از آن خود کند.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری نیز باجی قائد سبسی نامزد حزب سکولار ندا، موفق شد بیشترین آرا یعنی حدود چهل درصد را از آن خود کند، اما موفق به کسب اکثریت آرا نشد. همچنین رقیب او، منصف مزروقی رئیس جمهوری کنونی تونس نیز توانست حدود 33 درصد آرا را بدست آورد.

روز یک شنبه بیست و یکم دسامبر، رای مردم، رئیس جمهوری آینده این کشور را که آغاز کننده قیامهای موسوم به بهار عربی است، تعیین خواهد کرد.