تدابیر روسیه برای مقابله با کاهش ارزش روبل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تدابیر روسیه برای مقابله با کاهش ارزش روبل

کاهش بسیار شدید ارزش روبل، واحد پولی روسیه در برابر دلار آمریکا و یورو موجب شده مقامات این کشور برای مقابله با این بحران با دستپاچگی تدابیری بیاندیشند.

فروش ارز یکی از تدابیری است که در دستور کار وزارت دارایی روسیه قرار گرفته است. انتشار این خبر ارزش روبل در برابر دلار را روز چهارشنبه ۲.۷ درصد افزایش داد.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه که روز چهارشنبه در دومین نشست اضطراری دولت در طی دو روز گذشته شرکت کرد گفت: «ما شاهد واکنش احساسی بازارها هستیم. این به نفع ما خواهد بود تا دوباره نظم را به بازار بازگردانیم. هیچ کس نه شهروندان، نه بانکها و نه صنعت از بی ثباتی نفع نمی برند.»

با این تحولات شاخص سهام نیز در بازار بورس مسکو پس از مدتها، رونق به خود دید. ارزش سهام در این بازار در روز چهارشنبه ۱۴.۴۱ درصد افزایش یافت.

روند نزولی ارزش روبل از روز دوشنبه سرعت گرفته است. این افت از زمان بحران مالی سال ۱۹۹۸ میلادی بی سابقه توصیف شده است.

کاهش قیمت نفت و اعمال تحریمهای اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه سیستم اقتصادی کشور را دچار اختلال کرده و نرخ تورم را به رقم ۱۰ درصد رسانده است.

مردم از بیم آنکه قیمت محصولات خارجی همانند تولیدات شرکت «آیکیا» و یا شرکت «اپل» به رقمی سرسام آور برسد به شعب این شرکتها هجوم آورده اند و اجناس آنها را خریداری می کنند.