Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش ها به قتل دهها دانش آموز در پیشاور

واکنش ها به قتل دهها دانش آموز در پیشاور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خشم توام با هراس از حملۀ طالبان به مدرسه ای در شهر پیشاوردر میان مردم این شهر دیده می شود

آگهی

حمله طالبان به یک مدرسه در پیشاور واکنش های زیادی را برانگیخته است.

ملاله یوسف زی، برندۀ جایزۀ صلح نوبل که خود نیز از قربانیان مخالفت طالبان با تحصیل در این کشور است در اظهار نظری گفت: “قلب ما از این حادثه به درد آمده است. بیش از صد کودک بی گناه و معلم آنها زندگی خود را در حمله به این مدرسه از دست دادند . ما با تمام خانواده هایی که فرزندانشان را از دست داده اند و تمام کودکانی که در این حمله مجروح شده اند، همراهی می کنیم. زمان آن رسیده است که با یکدیگر متحد بشویم . من از جامعۀ بین الملل، رهبران پاکستان و احزاب مختلف می خواهم که در کنار یکدیگر و به شکلی متحد علیه تروریسم اقدام کنند و باید اطمینان حاصل کنیم که هر کودکی به آموزش و امنیت دسترسی داشته باشد.”

خشم توام با هراس از این واقعه نیز در میان مردم و در خیابان های شهر پیشاور دیده می شود.

پدر یک دانش آموز می گوید: “والدین می ترسند که بچه هایشان را به مدرسه بفرستند. حتی در شهرهایی مثل کراچی و لاهور هم این ترس وجود دارد. آنها می ترسند که هر آن این واقعه در دیگر مدرسه ها هم تکرار شود.”

اخبار مربوط به حمله طالبان به این مدرسه و قتل ۱۴۱ نفر که بیش از صد تن از آنها را دانش آموزان تشکیل می دادند، از سوی مردم و مسئولان این کشور محکوم شده است.

عدنان گل، یک دانش آموز در پیشاور می گوید: “ما هیچ کار نادرستی مرتکب نشده ایم. جزو ارتش یا گروه طالبان نیستیم اما آنها ما کودکان را قربانی می کنند. چرا این تروریست ها به ما حمله می کنند. من می خواهم به مدرسه بروم اما الان همه مدارس بسته شده اند.”

محمد سالم، یکی از ساکنان نزدیک به این مدرسه می گوید: “این واقعه تلخی برای ماست. مسلمان یا غیرمسلمان فرقی نمی کند این گونه اقدام ها نباید صورت بگیرد. این افراد هیچ مذهبی ندارند.”

دانش آموزان در پاکستان بویژه دختران محصل، از اهداف اصلی حملات طالبان طی سال های اخیر هستند و این گروه با هرگونه تحصیل غیرمذهبی مخالفند. دانش آموزان در شهر کراچی نیز در اعتراض به حملۀ اخیر طالبان تظاهراتی را نیز برپا کردند و خواستار سرکوب تروریست ها و مجازات اعدام برای عاملان حمله به این مدرسه شدند.

در هند نیز، دانش آموزان در همبستگی با قربانیان حملۀ طالبان به مدرسه پیشاور که ۱۳۲ قربانی از میان دانش آموزان این مدرسه برجای گذاشته تظاهرات کردند.

یکی از این دانش آموزان می گوید: “ما با خانواده های قربانیان همدردی می کنیم. نمی توانم کلامی برای غم و اندوه آنها بیابم.”

به گفتۀ مقامات پاکستان و برخی از دانش آموزان که از این حملۀ تروریستی جان سالم به در برده اند، حمله کنندگان بعد از گشودن آتش به روی دانش آموزان، اقدام به کشتن آنها با شلیک گلوله به سر دانش آموزان افتاده بروی زمین کرده اند. بعد از این حادثه، دولت پاکستان تعلیق حکم اعدام برای تروریست ها در این کشور را که از سال ۲۰۰۸ به اجرا گذاشته شده بود، لغو کرده است.

حمله به این مدرسۀ که اغلب شاگردان آن، از فرزندان نظامیان هستند، خونین ترین حملۀ طالبان در پاکستان گزارش و متعاقب آن، سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به پادگان ارتش پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان چندین کشته بر جای گذاشت

تنش انتخاباتی در پاکستان؛ نامزد حزب جنبش دموکراتیک در اثر تیراندازی زخمی شد

گروگانگیری اموال پناهجویان افغان در پاکستان؛ اسلام‌آباد: آزادی مشروط به مبارزه طالبان با تروریسم است