Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازگشت درخشان لیندسی وون به دنیای اسکی آلپاین

بازگشت درخشان لیندسی وون به دنیای اسکی آلپاین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیندسی وون پس از ۲۲ ماه، در ماده سرعت به نخستین پیروزیش دست یافت، هرچند اسکی باز بنام آمریکایی نتوانست در ماده سوپر جی لارا گوت را پشت سر بگذارد

آگهی

لیندسی وون پس از ۲۲ ماه، در ماده سرعت به نخستین پیروزیش دست یافت، هرچند اسکی باز بنام آمریکایی نتوانست در ماده سوپر جی لارا گوت را پشت سر بگذارد. اسکی باز سوئیسی ۳۷ صدم ثانیه زودتر از لیندسی وون پیست دریاچه لویز را به پایان رساند تا نخستین پیروزی فصلش را در کانادا جشن بگیرد. لارا گوت توانست این مسیر را در یک دقیقه و ۱۸ ثانیه ۴۶ صدم ثانیه طی کند. قهرمان سویسی در نخستین سوپر جی فصل نشان داد که رقیبی جدی برای وون و مازه خواهد بود.

لیندسی وون که روز گذشته شصتمین پیروزی دوران حرفه ایش را جشن گرفته بود هر چه کرد نتوانست بهتر از گوت اسکی کند و سرانجام به جایگاه دوم قناعت کرد که البته برای او که سال گذشته دو بار از ناحیه زانو پای راست تحت عمل جراحی قرار گرفته بود نتیجه بسیار خوبی است. پس از وون، تینا مازه بهترین زمان را بدست آورد و در مکان سوم قرار گرفت. اسکی باز اسلوونی به این ترتیب همچنان صدرنشین جدول عمومی فصل است.

هفته پیش، فرانک پیکار، کارشناس اسکی آلپاین، پیش بینی کرده بود که لیندسی وون به صدر رقابت های جهانی باز خواهد گشت. این پیشکسوت اسکی، امروز، از آماده سازی جسمی اسکی بازان می گوید: «رقابت در اسکی آلپاین خیلی سخت است چون باید در ماده های مختلف عملکرد خوب داشته باشید. باید سریع بود، قوی بود و تعادل عالی در هوا داشت. توانایی هایی که فقط و فقط با تمرین بر روی چوب اسکی بدست نمی آید. برخی برای کسب این توانایی ها چتربازی یا حتی موج سواری می کنند و البته باید گفت که باوجود همه این تمرینات، باز هم قهرمانی در مسابقات فصل بسیار سخت است یعنی باید حقیقتا ابعاد مختلف ورزش اسکی را به خوبی شناخت، فراگرفت و اجرایی کرد.»

بهترین اسکی بازان مرد جهان به مدت سه روز در ارتفاعات بیور کریک آمریکا در سه ماده مختلف به زورآزمایی پرداختند:

کیتیل یانسرود، روز جمعه، در ماده سرعت با اختلاف ۵۴ صدم ثانیه بیت فویز سوئیسی را پشت سر گذاشت و به سومین پیروزی متوالیش دست یافت. یک روز بعد، هانس ریشِلت در ماده سوپر جی با اختلاف ۵۲ صدم ثانیه موفق شد کیتیل یانسرود را مجبور به قبول شکست کند و به هشتمین عنوان قهرمانیش در رقابت های جهانی اسکی آلپاین دست یابد. تد لیگتی نیز در ماده مارپیچ بزرگ خوش درخشید و توانست در یک رقابت شانه به شانه آلکسی پانتورو و مارسل هیرشر را با اختلاف زمانی ۱۸ و ۶۰ صدم ثانیه شکست دهد.

چهل و یک سال پیش در چنین روزی، کن رید کانادایی در رقابت های سرعت در ارتفاعات وال دیزر فرانسه شگفتی ساز شد. او بهترین های آن روز از جمله فرانس کلامر را که ۳۱۰ روز بود هیچکس به گرد پایش نرسیده بود، مجبور به قبول شکست کرد. دو هفته بعد، هموطن کن رید، دیو ایروین در اتریش با سرعتی باور نکردنی همه را مبهوت و متحیر کرد. چه اتفاقی در این چند روز رخ داده بود که بسیاری از کارشناسان را شگفت زده کرد؟ پاسخ ساده بود؛ این جوانان برای نخستین بار خطراتی را به جان خریدند که پیش از آنها هیچکس حتی فکرش را نمی کرد. به همین دلیل است که آنها را «کانادایی ها دیوانه» می نامند.

کن رید کانادایی در همان پیست زیبا و تاریخی ای اسطوره شد که نتواسنت امسال به دلیل کمبود برف میزبان مسابقات فصل باشد. قرار است اسکی بازان در سوئد به رقابت بپردازند. یکشنبه آینده در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد، فعلا توجه تان را به تصاویری زیبا و دیدنی از دنیای اسکی در هفته ای که گذشت جلب می کنم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها