لیون، شهر روشنایی و شادی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
لیون، شهر روشنایی و شادی

شهری غرق در شادی و روشنایی. لیون، پایتخت قوم باستانی گل و امروز سومین شهر بزرگ فرانسه است. آوازه این شهر فرانسوی تنها به خاطر آشپزی بی نظیر و غذاهای لذیذ آن نیست. بلکه اکنون سال هاست که اتفاق دیگری نیز گردشگران بی شماری را به سوی آن می کشاند: جشن نور.

لیون همه ساله در تاریخ هشتم دسامبر و چند روز قبل و بعد از آن شاهد جشن نور است.

زمانی در سده های پیشین که طاعون در سرتاسر جنوب فرانسه فراگیر شده بود، مردم لیون نزد مریم مقدس نذر کردند تا از این بیماری در امان بمانند. طاعون به لیون نرسید و از آن زمان مردم همه ساله این اتفاق خوشایند را جشن می گیرند.

بنا به روایتی دقیق تر، زمان رسمی شدن جشن نور در سال ۱۸۵۰ بود که از یک مجسمه مریم مقدس پرده برداری شد. در ایام جشن نور، بعضی از مردم شب ها با افروختن شمع و گذاشتن آن بر لب پنجره به نشانه سپاسگزاری از مریم مقدس، در جشن شرکت می کنند. بیشتر مردم اما در خیابان ها و محله های مرکزی شهر راه می روند و از آتش بازی، نورافشانی و رقص نور بر روی ساختمان ها و در و دیوار شهر لذت می برند.

برای این جشن بزرگ، فناوری های جدید هم به کار گرفته می شود و تصاویر و تندیس های بدیع و زیبایی به نمایش در می آیند.

در حاشیه جشن نور، برنامه های متنوع و نمایش های بسیاری اجرا و در کلیساها مراسم مذهبی و عشاء ربانی برگزار می شود. غرفه هایی نیز به بازدیدکنندگان غذاهای سرد و گرم محلی و به ویژه شراب داغ می فروشند.

هر سال بین دو تا سه میلیون نفر گردشگر برای شرکت در جشن نور به این شهر سفر می کنند.

از ویژگی های جشن امسال آن است که به مناسبت هفتادمین سالگرد درگذشت آنتوان دو سنت اگزوپری، تندیس نورانی بزرگی از این نویسنده در لیون برپا می شود. آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده کتاب معروف شازده کوچولو، در شهر لیون به دنیا آمده بود.