ذغال سنگ، بحران جدید اوکراین

ذغال سنگ، بحران جدید اوکراین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تولید چهل درصد برق اوکراین به ذغال سنگ وابسته است. این در حالیست که اغلب معادن ذغال سنگ اوکراین در مناطق تحت کنترل جدایی طلبان قرار دارند. روسیه نیز فروش ذغال سنگ به اوکراین را قطع کرده است.

آگهی

کمبود ذغال سنگ اوکراین را دچار بحران جدی انرژی کرده است.

نزدیک به چهل درصد برق اوکراین توسط نیروگاههای حرارتی با سوخت ذغال سنگ تامین می شود و کمبود ذغال سنگ در آستانه زمستان بر مشکلات کی یف برای تامین انرژی افزوده است.

اغلب معادن ذغال سنگ این کشور در مناطق شرقی قرار دارند. این معادن یا در دست جدایی طلبانند و یا به دلیل بمباران تخریب و غیر قابل استخراج شده اند.

روسیه هم اوایل ماه گذشته میلادی فروش ذغال سنگ به اوکراین را قطع کرد و کی یف را به چالشی جدید کشاند.

ولادیمیر دنچیشین، وزیر انرژی اوکراین می گوید: «تا زمانی که مشکل تحویل ذغال سنگ حل نشود، تنها قادر خواهیم بودیم از نیروگاههای تولید انرژی حرارتی استفاده کنیم، اما به دلیل کمبود انرژی نمی توانیم از حداکثر ظرفیت تولید برق این نیروگاهها بهره ببریم.»

همزمان اوکراین مذاکره با روسیه برای خرید برق را آغاز کرده است. به گفته کی یف، مسکو تنها در صورتی حاضر به فروش برق است که اوکراین تامین انرژی شبه جزیره کریمه را تضمین کند. منطقه ای که پیش تر توسط روسیه از اوکراین جدا شد.

حال، با توجه به وابستگی اوکراین به گاز روسیه، خرید برق از این کشور نیز بر وابستگی های کی یف به مسکو در زمینه انرژی می افزاید.

دولت اوکراین روز جمعه جلسه ای اضطراری برای مقابله با این بحران تشکیل داد.

خبرنگار یورونیوز در کی یف می گوید: «اوکراین در حال حاضر ذغال سنگ کافی برای پاسخ به نیازهای داخلی خود ندارد. هیات وزیران در جلسه اخیر خود وعده داد که متخصصان، تا چند روز آینده استخراج چند معدن را آغاز کنند، به این ترتیب حدود پنجاه هزار تن ذغال سنگ برای تامین انرژی مهیا خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محدودیت های ناظران سازمان امنیت و همکاری در شرق اوکراین

بحران اوکراین موضوع نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود