Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سالم ترین و فاسدترین کشورهای دنیا اعلام شد

سالم ترین و فاسدترین کشورهای دنیا اعلام شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان غیردولتی شفافیت بین الملل، گزارش جدید خود را منتشر کرد. در این گزارش، کرۀ شمالی و سومالی فاسدترین کشور جهان معرفی شده و از دانمارک بعنوان کشوری که کمترین فساد مالی در آن دیده می شود، نام برده شده است.

دانمارک، سال گذشته نیز همین جایگاه را به خود اختصاص داده بود و در صدر کشورهایی قرار داشت که شفاف سازی بیشتری در مورد وضعیت مالی سیاستمداران و اعضای دولت در آن وجود دارد. احزاب سیاسی، پلیس، دستگاه قضایی و سازمان های ارائه دهندۀ خدمات اجتماعی و عمومی، نهادهایی هستند که این سازمان غیردولتی برای تعیین میزان فساد و اختلاس مالی در یک کشور آنها را مورد بررسی قرار می دهد.

نیوزیلند، فنلاند، سوئد و نروژ از دیگر کشورهایی هستند که بعد از دانمارک، در صدر این رتبه بندی قرار دارند.

در این گزارش که بیستمین گزارش سالانۀ سازمان شفافیت بین المللی است، ۱۷۵ کشور مورد بررسی قرار گرفته اند. در گزارش مذکور همچنین، از منابع ۱۳ نهاد بین المللی از جمله بانک جهانی و چند بانک اسیایی و آفریقایی به عنوان منابع تحقیق در مورد کشورهای فاسد استفاده شده است. کرۀ شمالی و سومالی در انتهای لیست اعلام شده قرار گرفته اند که فساد مالی رهبران سیاسی و نهادهای مدنی در آن بیشتر از دیگر کشورها به چشم می خورد.

از میان کشورهای مورد تحقیق در این گزارش، از ترکیه نیز بعنوان کشوری که فساد مالی احزاب و شخصیت های سیاسی نسبت به گذشته بیشتر شده، نام برده شده است. در لیست اعلام شده، این کشور جایگاه ۶۴ را به خود اختصاص داده است. چین صدمین و کرۀ شمالی بهمراه سومالی در رده های آخرین این لیست قرار گرفته اند.

سوءاستفاده از قدرت و فساد مالی برخی از شخصیت های فرانسه، موجب سقوط جایگاه این کشور در گزارش جدید شده است. فرانسه سال گذشته در رتبۀ بیست و دوم این لیست قرار داشت اما در گزارش اخیر سازمان غیردولتی شفافیت بین الملل، این کشور به دلیل رسوایی مالی شخصیت هایی مانند جروم کائوزاک، وزیر مشاور بودجۀ دولت فرانسوآ اولاند، و نیکولا سارکوزی، رییس حزب جنبش اتحاد مردمی در ردیف بیست و ششم قرار گرفته است.

ترکیه نیز، که اخیرا رسوایی های فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت توسط اعضای حزب عدالت و توسعۀ این کشور سروصدای زیادی به پا کرده، در این لیست چندین رتبه سقوط کرده است. دست داشتن بستگان و افراد نزدیک به رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در دریافت رشوه و پولشویی و دستور توقف تحقیقات در این زمینه توسط رییس جمهوری یکی از دلایل اعلام ترکیه به عنوان شصت و چهارمین کشور فاسد دنیاست.

در پروندۀ پولشویی مربوط به نزدیکان سران این حزب، نه تنها رییس جمهوری دستور توقف تحقیقات را صادر کرد بلکه روزنامه نگارانی که در این مورد تحقیق و گزارش تهیه کرده اند و همچنین افراد پلیس که اختلاس کنندگان و رشوه گیرندگان را دستگیر کرده بودند، به دستور دولت از کار برکنار شده و بازداشت شدند.

ایران در گزارش اعلام شده از سوی سازمان شفافیت بین المللی، در ردیف صد و سی و ششم قرار دارد.

برای گفتگو در مورد گزارش سالانه سازمان شفافیت بین الملل، مصاحبه ای داشتیم با النا پانفیلووا، معاون این سازمان در مسکو.

یورونیوز:
چه کشورهایی شاگردان خوب و بد امسال هستند؟

النا پانفیلووا:
در مورد مبارزه با فساد، برنده مطلق وجود ندارد، به این دلیل که هیچ کشوری با صفر درصد فساد وجود ندارد. اما اغلب همان کشورها هستند که در صدر جدول قرار دارند. رده آنها در صدر جدول تغییر می کند. این کشورها، کشورهای اسکاندیناوی هستند که چند کشور دیگر، یعنی سنگاپور، نیوزیلند و کانادا هم به آنها ملحق شده اند. در واقع آنها شاگردان خوب هستند. در پایین جدول، کشورهایی هستند که وضعیت آنها خوب نیست، نه تنها در زمینه مبارزه با فساد، بلکه همچنین از نظر ساز و کار دولت و رابطه ای که بین دولت و جامعه وجود دارد. چنین کشورهایی مانند سومالی و سودان، متاسفانه در آخر فهرست قرار دارند.

یورونیوز:
چه کشورهایی، جایگاهشان در فهرست تغییر بسیار داشته است؟ چه مثبت و چه منفی.

النا پانفیلووا:
امسال، ترکیه و چین بطور قابل توجهی در این فهرست سقوط کرده اند. جایگاه روسیه تغییر نکرده است. قوانین بسیاری برای مبارزه با فسار روی کاغذ نوشته شده است و قوانین و اصلاحات زیادی به تصویب رسیده اند. اما اراده سیاسی در کشور، برای استفاده از تمام این قوانین در زندگی روزمره و نه فقط روی کاغد، وجود ندارد.

یورونیوز
در مورد وضعیت اتحادیه اروپا به طور کل چه می توانید بگویید؟ آیا می توان در مورد شاخص میانگین فساد در اروپا صحبت کرد؟

النا پانفیلووا:
وضعیت اتحادیه اروپا بطور کل بد نیست. بدیهی است که یک گروه از کشورها، که می توان آنها را «اعضای قدیمی اتحادیه اروپا» نامید، به طور کلی و سنتی، جایگاه خود را در فهرست نگه می دارند، فقط گاهی کمی بالا یا پایین می شوند اما اعضای جدید اتحادیه اروپا باید به دنبال آنها بدوند. برخی از آنها خوب عمل می کنند و برخی از آنها با شکست مواجه شده اند. دلیل آن این است که اصلاحات ضد فساد، اصلاحات ضد فساد واقعی و پایدار به زمان زیادی نیاز دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به نمایش درآمدن عکس بزرگ رهبر کره شمالی در کنار تصاویر پدر و پدربزرگش برای اولین بار

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت