Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آثار توقف اجرای طرح ساوت استریم بر بازارهای انرژی اروپا

آثار توقف اجرای طرح ساوت استریم بر بازارهای انرژی اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اجرای پروژه احداث خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به ساوت استریم توسط مقامات روسی متوقف اعلام شد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در جریان

آگهی

اجرای پروژه احداث خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به ساوت استریم توسط مقامات روسی متوقف اعلام شد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در جریان سفر خود به ترکیه با تایید این مطلب دلیل توقف این پروژه را عدم موافقت مقامات بلغارستان برای عبور این خط لوله از کشورشان اعلام کرد.

پروژه ساخت خط لوله ساوت استریم انتقال گاز سیبری روسیه به اروپا از طریق عبور از کشورهای بلغارستان، صربستان، مجارستان و در نهایت رساندن گاز به اتریش و ایتالیا را پیش بینی می کرد. طول این خط لوله انتقال گاز ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در نظر گرفته شده بود. هزینه اجرای این پروژه نیز حدود ۳۲ میلیارد یورو ارزیابی شده بود.

ظرفیت انتقال گاز این خط لوله انتقال گاز در صورت نهایی شدن پروژه ۶۳ میلیارد متر مکعب در سال تخمین زده شده بود. شرکتهای گازپروم روسیه و انی ایتالیا از جمله مجریان عمده این طرح بوده اند.

فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، جانشین کاترین اشتون در واکنش به تصمیم روسیه گفت: «تصمیم اتخاذ شده و اعلام شده توسط روسیه به ما ضرورت این مطلب را یادآور می شود که نه تنها باید از راههای گوناگونی استفاده کنیم بلکه باید در منابع انرژی اتحادیه اروپا نیز تنوع ایجاد کنیم.»

بلغارستان در واکنش به موضع روسیه و سخنان ولادیمیر پوتین از قبول هر گونه مسئولیت در تحولات اخیر شانه خالی کرد.

روسن پلونلییف، رییس جمهوری بلغارستان احداث این خط لوله را پروژه ای بین اتحادیه اروپا و روسیه دانست. به گفته وی عدم تن دادن روسیه به قوانین اتحادیه اروپا در این زمینه منشاء اصلی این رویداد است.

درباره این تصمیم و اثرات آن بر بازارهای اروپایی و تحولات ژئوپلیتیک این قاره، گابور کوفاکس، خبرنگار یورونیوز با آندره آش دئاک، کارشناس انرژی در بوداپست گفتگو کرده است.

گابور کوفاکس، یورونیوز :برندگان و بازندگان بزرگ لغو غیرمنتظره پروژه ساوت استریم چه کسانی هستند ؟ این تصمیم چگونه بر وابستگی به انرژی تأثیر خواهد گذاشت؟

آندره آش دئاک: واضح است در صورتی که طرحی جایگزین برای ساوت استریم، راه اندازی شود، ترکیه برنده بزرگ این بازی خواهد بود. به این ترتیب، این کشور محل انتقال مقادیر بیشتری از گاز خواهد شد و روسیه هم از قرار معلوم، به جای اوکراین به ترکیه نیاز خواهد داشت.این شرایط، دست ترکیه را برای توازن قوا بازتر خواهد کرد.کمیسیون اروپا هم به یک معنی می تواند منزلت خود را بالاتر ببرد. این نهاد قادر است روسیه را در این مساله به عقب براند البته اگر کمیسیون روند داوری را که روسیه می خواست به راه بیاندازد، قبول می کرد، با یک تفاهم هر دو طرف برنده بودند. ولی در پایان هیچ توافقی صورت نگرفت.

بازندگان هم بدون شک کشورهای اروپای مرکزی و شرقی هستند.کشورهایی که قرار بود محل عبور لوله های گاز باشند. برای آن ها تا پایان این دهه، یگانه خط عبور، اوکراین خواهد بود.

شرایط آن ها از یک جهت دیگر هم وخیم تر شد؛ این کشورها به یک روند آرام تنوع بخشی به منابع انرژی نیاز دارند؛ یعنی به نگهداری یا تغییر آرام خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا.

گابور کوفاکس، یورونیوز: مجارستان در سال های اخیر یکی از حامیان عمده این پروژه بود .چرا این طرح تا این حد برای بوداپست اهمیت داشت؟ الغای پروژه ساوت استریم، یک ضربه اقتصادی برای دولت مجارستان است یا یک ضربه سیاسی؟

آندره آش دئاک: همکاری های اقتصادی میان روسیه و مجارستان در سال گذشته، توسعه چشمگیری یافته است . در ماه ژانویه گذشته یک توافق هسته ای میان دو طرف امضا شد.پس از آن و در تابستان، مجارستان راه تأمین کنندگان جایگزین گاز اوکراین را بست . در ماه های گذشته هم همین کشور از مدافعان سرسخت احداث پروژه ساوت استریم بود.

واضح است که این مساله یک دلیل در بخش اقتصاد کلان دارد دارد .احتمالا روسیه در پشت پرده امتیازاتی به مجارستان پیشنهاد کرده بود که ما از آن بی اطلاعیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد

ادامه تصرفات روسیه در خاک اوکراین؛ نیروهای پوتین آتش جنگ را بر جبهه‌های شرقی متمرکز کردند