واکنش دادستان کل آمریکا به شعارهای معترضان تحسین حاضران را برانگیخت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش دادستان کل آمریکا به شعارهای معترضان تحسین حاضران را برانگیخت

شهرهای مختلف آمریکا، یک هفته پس از عدم اعلام جرم علیه پلیسی که در فرگوسن ایالت میسوری نوجوانی سیاهپوست را کشته بود، همچنان شاهد تظاهرات پراکنده است.

این تظاهرات که اغلب توسط اقلیت های رنگین پوست برگزار می شود نشان از بی اعتمادی آنان به ماموران و مسئولان اجرای قانون در آمریکا دارد.

بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای زدودن این بی اعتمادی از کنگره تقاضای ۲۶۳ میلیون دلار کرده است.

بخشی از این بودجه صرف خرید و نصب ۵۰ هزار دوربین بر یونیفورمهای ماموران پلیس خواهد شد تا نحوه برخورد آنان با افراد در حین ماموریت ثبت و ضبط شود.

آقای اوباما می گوید باید«ماموران پلیس و اجتماعات در مبارزه با جرایم همراه باشند و در سایه چنین همراهی همه احساس امنیت بکنند. ما می توانیم این اعتماد و باور را ایجاد کنیم اما این کار یک شبه اتفاق نمی افتد.»

همزمان معترضان دوشنبه شب در کلیسایی در آتلانتا، سخنان اریک هولدر، دادستان کل آمریکا را با سر دادن شعارهای «اگر عدالت نباشد، صلحی نخواهد بود» و «بجز زنجیرهایمان چیزی برای باختن نداریم» قطع کردند.

واکنش آرام و سنجیدۀ دادستان کل آمریکا به این حرکت ۳۰ ثانیه ای معترضان تحسین حاضران را بدنبال داشت.

آقای هولدر این حرکت معترضان را «ابراز نگرانی و دل مشغولی صادقانه» آنان دانست و وعده اتخاذ «معیارهای جدید و شدیدی» را داد که به گفته وی به «پیش داوری های نژادی یکبار و برای همیشه» پایان خواهد داد.