«رژه روسپیها» در بوداپست علیه ویدئوی پلیس درباره تجاوز جنسی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«رژه روسپیها» در بوداپست علیه ویدئوی پلیس درباره تجاوز جنسی

چندصد نفر در بوداپست، پایتخت مجارستان، عصر یکشنبه در تظاهراتی که آن را به کنایه «رژه روسپی ها» نامیدند، علیه ویدئوی هشدار پلیس در مورد تجاوز جنسی اعتراض کردند.

پیام زنان و دختران معترضی که برخی از آنها لباسهای سکسی بر تن داشتند این بود که آزادیِ انتخاب لباس حق آنان است و نوع لباس به هیچ وجه نباید تجاوز جنسی را توجیه کند.

در ویدئوی جنجالی پلیس سه دختر جوان با لباسهای تنگ و کوتاه و سکسی در کلوپ می رقصند و می نوشند و خوش می گذرانند و در پایان یکی از آنها مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد.

پلیس منطقه «بارانیا» مجارستان هدف از ساخت و انتشار این ویدئو را اطلاع رسانی اما فمنیستها آن را تعدی به حقوق زنان می دانند.

یکی از معترضان به این ویدئو می گوید: «خیلی از زنان قربانی تجاوز جنسی به پلیس و دادگاه و مسئولان امر شکایت نمی برند چرا که همانگونه که این ویدئو القا می کند ممکن است خود را مقصر بدانند که البته چنین نگرشی درست نیست.»

فعالان حقوق زنان می گویند نوع پوشش دختران و زنان نمی تواند از محرکه های تجاوز جنسی شمرده شود و ناهنجاری در مرد متجاوز نهفته است.

کسانی که عصر یکشنبه و در هوایی سرد با همین ذهنیت در بوداپست رو به سوی وزارت کشور مجارستان تظاهرات کردند می خواهند پلیس منطقه «بارانیا» در مجارستان این ویدئو را پخش نکند اما پلیس می گوید آن را در دبیرستانها نمایش خواهد داد.