رقابت احزاب طرفدار نزدیکی به روسیه و اروپا در انتخابات مولداوی

رقابت احزاب طرفدار نزدیکی به روسیه و اروپا در انتخابات مولداوی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات پارلمانی مولداوی، در حالی روز یکشنبه برگزار خواهد شد که رقابت سختی میان طرفداران نزدیکی به روسیه و طرفداران نزدیکی به اتحادیه اروپا در جریان است.

آگهی

حزب لیبرال دموکرات که حامی نزدیکی به اروپا است از پنج سال پیش قدرت را در این کشور متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق در دست دارد.

کلوس یوهانیس، رییس جمهور تازه انتخاب شده رومانی هم در حمایت از حزب طرفدار اروپا به این کشور که 75 درصد از جمعیت آن رومانیایی زبان است آمده است.

ولاد فیلات، رهبر این حزب می گوید: “ما هنوز در مولداوی افرادی را داریم که برای بی ثبات کردن شرایط از خارج به اینجا آمده اند. به نظر می رسد که پس از الحاق کریمه به روسیه، هر سناریوی دیگری ممکن است.”

اما حزب سوسیالیست طرفدار نزدیکی به روسیه، معتقد است که با نزدیکی به این کشور و بخصوص پیوستن به اتحادیه گمرکی است که می توان در مولداوی رشد اقتصادی ایجاد کرد.

ایگور دودون، رهبر حزب سوسیالیست مولداوی، در این باره می گوید: “فقط با باز کردن بازار کشور به روی روسیه و پیوستن به اتحادیه گمرکی است که می توان اشتغال ایجاد کرد. پیوستن منطقه ترانس نیستریا به مولداوی یک مسئله دیگر است. حل این مسئله هم بدون پیوستن به اتحادیه گمرکی ممکن نخواهد بود.”

مولداوی در سالهای گذشته تجارت خود با اتحادیه اروپا را افزایش داده است.

هم اکنون 45 درصد از تجارت این کشور با اروپا و سی درصد آن هم با روسیه صورت می گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مولداوی از توافق امنیتی و اطلاعاتی اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع خارج شد

مولداوی ۵۵ نفر از دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت روسیه را اخراج می‌کند

سایه جنگی دیگر بر بالکان‌؛ قدرت‌های اروپایی برای کاهش تنش‌های کوزوو-صربستان در مولداوی گردهم آمدند