نگاه محافل سیاسی واشنگتن به تعویق مذاکرات هسته ای

نگاه محافل سیاسی واشنگتن به تعویق مذاکرات هسته ای
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی

به تعویق افتان مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهان در بین محافل و کارشناسان سیاست خارجی واشنگتن بعنوان پیروزی تهران تعبیر می شود.

غرب به ایران شدیداً بی اعتماد است و ایران می گوید نمی تواند عقربه های ساعت هسته ای اش را به نقطه صفر بازگرداند.

چرا دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران مشکل است؟ دیوید آلبرایت، رئيس موسسه علوم و امنیت بین المللی معتقد است رهبری ایران چنین نمی خواهد.

وی می گوید: «مذاکره و دستیابی به نتیجه دشوار خواهد بود. سوال همیشه این بوده است که چرا در لحظه حساس و سربزنگاه مذاکره کنندگان ایرانی انعطاف پذیری ندارند؟ در نهایت با دیدگاهی همراه می شوید که معتقد است رهبری ایران و نهادهای تصمیم گیری تابع او تصمیم ندارند که توافقی صورت گیرد.»

اما آیا سرانجام توافقی حاصل خواهد شد؟ مایکل دوران، عضو ارشد موسسه محافظه کار هادسون معتقد است آری، اما تنها به یک شرط. وی می گوید: «اعتقاد ندارم توافقی صورت خواهد گرفت. تنها در صورتی توافق ممکن خواهد شد که ایالات متحده آمریکا و دیگر اعضای گروه ۱+۵ بطور کامل تسلیم شوند و به ایرانیان دقیقا همان چیزی را بدهند که می خواهند.»

ماه ژانویه آینده، جمهوریخواهان مجلس سنای کنگره را نیز در اختیار خواهند گرفت و این عرصه را برای باراک اوباما در دستیابی به توافقی جامع با ایران سخت تر و تنگتر خواهد کرد.

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن می گوید: «مذاکرات هسته ای ایران در سیاست خارجی ایالات متحده به اختلاف برانگیزترین موضوع تبدیل شده است. جمهوریخواهان خواهان اعمال تحریمهای شدیدتر علیه تهران هستند، اما رئیس جمهور اوباما معتقد است که این کار حاصلی به جز از خط خارج کردن مذاکرات و بی ثباتی بیشتر در خاورمیانه نخواهد داشت. مذاکرات ادامه می یابد و در حال حاضر زیانی متوجه کسی نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش رهبر ایران به تمدید مهلت مذاکرات هسته ای

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد