مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در هاله ای از خوشبینی و تردید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در هاله ای از خوشبینی و تردید

یک روز مانده به پایان آخرین دور از مذاکرات هسته ای در وین، دیپلمات های غربی روند گفتگوها را با خوشبینی محتاطانه ای دنبال می کنند.

مذاکرات همچنان در جریان است و لغو تحریم ها و همکاری بیشتر تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی از مهمترین محورهای مذاکرات بین نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ به شمار می رود.

جان کری و فرانک والتر اشتاین مایر، وزرای خارجه آمریکا و آلمان روز شنبه پس از دیدار و گفتگو با یکدیگر گفتند برغم پیشرفت در مذاکرات هنوز «شکاف های مهمی» وجود دارد.

مذاکرات وین در حالی که به پایان خود نزدیک می شود که با تردیدها و انتقادهایی در داخل آمریکا و ایران همراه است.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه آمریکا در اظهارات تندی گفت: «ایرانی ها سابقه طولانی در پنهانکاری قابلیت های هسته ای شان دارند و به تدریج مجبور شده اند آن ها را رو کنند. اگر آنها جدی بودند در جستجوی غنی سازی و توسعه کلاهک ها برای دستیابی به سلاح هسته ای نبودند. ما در مرحله ای هستیم که دولت (آمریکا) با ادامه کارش به معامله بدی دست می زند.»

ایران همواره با رد ساخت سلاح اتمی بر استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید کرده است. علی خامنه ای گرچه نسبت به مذاکرات چندان اظهار خوشبینی نکرده اما گفته است که از تیم مذاکره کننده ایرانی حمایت می کند.

تهران و گروه ۱+۵ تنها تا دوشنبه فرصت دارند تا به توافقی جامع و پایدار درباره برنامه هسته ای ایران برسند، در غیر اینصورت احتمالا طرفین در مورد تمدید مهلت مذاکرات توافق خواهند کرد.