جان کری: ما برای توافق با ایران مذاکره می کنیم و نه برای تمدید مذاکرات

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جان کری: ما برای توافق با ایران مذاکره می کنیم و نه برای تمدید مذاکرات

وزیران خارجه فرانسه و بریتانیا ظهر جمعه برای پیوستن به مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ وارد وین پایتخت اتریش شدند.

در حالی که تا ۲۴ نوامبر (سوم آذرماه) یعنی پایان آخرین دور از مذاکرات فقط سه روز باقی مانده، تردید نسبت به دستیابی به یک توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران بالا گرفته است.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا گفت: “همه ما مصمم به پیشرفت مذاکرات هستیم، اما این از جنبه مسائل فنی دشوار و پیچیده است و اگر قرار باشد تا قبل از روز دوشنبه به توافق برسیم، باید راهی طولانی را طی کنیم.”

پنجشنبه شب مذاکراتی دو ساعته بین محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، جان کری وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون به نمایندگی از اتحادیه اروپا انجام شد. قرار است وزیر خارجه ایران پیشنهادهای تازه گروههای مذاکره کننده را از طریق خطوط ارتباطی ‘امن’ با تهران در میان بگذارد.

از سوی دیگر جان کری پنجشنبه شب در توقفی کوتاه در پاریس گفت: “ما برای دستیابی به توافق مذاکره می کنیم و نه تمدید مذاکرات.”

برخی تحلیلگران، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر عدم تمدید مهلت مذاکرات را ناشی از فشار جمهوریخواهان آمریکا برای اعمال سیاست سختگیرانه تر در قبال ایران و نیز تعدیل سخنان دو روز قبل وزیر خارجه بریتانیا در مورد لزوم تمدید مذاکرات، ارزیابی می کنند.