Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عراق، اوکراین و افغانستان؛ سه نمونه از تحصیل در مناطق جنگزده

عراق، اوکراین و افغانستان؛ سه نمونه از تحصیل در مناطق جنگزده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا بر گزارش اخیر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، نیمی از ۵۷ میلیون کودکی که به آموزش دسترسی ندارند، در مناطق جنگزده زندگی می کنند. برغم درخواست جوامع بین المللی برای رسیدگی به این مشکل، همچنان مدارس بسیاری یا مورد هدفهای جنگی قرار گرفته و یا تبدیل به پناهگاه برای کسانی شده اند که ترک خانه و کاشانه کرده اند. با این شرایط دانش آموزان چگونه می توانند به مدرسه بازگردند و تحصیل کنند؟ در این برنامه، به وضعیت تحصیلی در مناطق جنگزده عراق، اوکراین و افغانستان نگاهی می اندازیم.

عراق؛ مدارسی که مأمن پناهجویان شده اند

حملات مرگبار به شمال عراق تاکنون هزاران ایزدی را که در اقلیت هستند، وادار به فرار از خانه و کاشانه خود کرده است. این ایزدی ها از دست گروه موسوم به « دولت اسلامی» گریخته اند. مدارس روستاهای کردنشین، در حال حاضر تبدیل به پناهگاهی برای این خانواده های آواره و بی خانمان شده است.

مقامات محلی در تلاشند تا دانش آموزان بتوانند تحصیل را از سرگیرند. برغم فقدان منابع و سیل روزافزون پناهجویان، فرمانداری محلی توانسته است برخی از خانواده ها را از مدارس به اردوگاههای موقت منتقل کند. به گفته صدیق شرو، مدیر آموزش فرمانداری محلی، هدف تنها این نیست که مدارس برای کودکان کرد باز شود، بلکه تلاش می شود بیش از ۳۵ هزار فرزندان پناهجویان کرد هم در سیستم آموزشی جذب شوند. بعلت تعداد زیاد این دانش آموزان، اولویت با کسانی است که بالای ۱۳ سال سن دارند.

از سوی دیگر، دولت محلی تنها قادر به حل برخی از مشکلات است. شرایط برای کودکانی که به زبان عربی درس می خوانند، دشوارتر است، زیرا آنها به هر حال از درس و مشقشان عقب خواهند افتاد.

اوکراین؛ تلاش آموزگاران برای ادغام دانش آموزان در محیط جدید

ادغام در جامعه ای جدید، با زبانی دیگر و فرهنگی متفاوت، برای پناهجویانی که مجبور به ترک کاشانه خود شده اند مشکل است. در اوکراین برخی از معلمها برای کمک به این کودکان برای تطبیق با محیط جدید، روشهای خاصی در پیش گرفته اند.

آموزگاران شهر «لویو» برای ادغام شدن و پذیرش دانش آموزان اهل کریمه، کارهای خاصی انجام می دهند. کارشناسان آموزشی و روانشناسان به کودکانی که خانواده شان مجبور به ترک خانه خود شده اند، کمک می کنند که در مدارس جدید ادغام شوند.

این دانش آموزان می گویند که اوضاع تا به حال، بد نبوده است. گرچه دلتنگ زادگاه خود هستند، اما توانسته اند در مدارس جدید جای خود را پیدا کنند و از درس خواندن راضی اند.

افغانستان؛ آموزش صلح طلبی در کلاسهای درس

بیش از سه دهه است که افغانستان بی ثباتی سیاسی و جنگهای خانمان سوز را تجربه می کند. بسیاری از جوانان، دوران کودکی را در حالی پشت سر گذاشته اند که دائماً شاهد خشونت و خونریزی بوده اند. برنامه درسی آموزش صلح در در مدارس افغانستان سعی دارد نوجوانان را به کنارگذاشتن خشونت و تهاجم، و پذیرش روحیه صلح طلبی و آرامش تشویق کند.

این درس بخشی از برنامه درسی موسوم به « کمک به کودکان افغان» است که امسال هم یکی از کاندیدهای دریافت جایزه وایز بود.

از سال ۲۰۰۳ تاکنون، ۸۵ هزار دانش آموز افغان از برنامه درسی آموزش صلح بهره برده اند. این برنامه در حال حاضر توسط ۲۷۰۰ معلم آموزش دیده در کلاسهایی که «اتاق صلح» نام دارد، برگزار می شود.

این نوع آموزش با اجرای نقش با استفاده از عروسکهای دستی انجام می شود و طی آن تلاش می شود دشمنیها به شکل مسالمت آمیز حل و فصل شود. این دانش آموزان هر آنچه را که در مدرسه یاد می گیرند در خانه و کنار خانواده هم به کار می بندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟