کشف رازهای دنباله دار چوری؛ مرحله دوم عملیات رزتا

کشف رازهای دنباله دار چوری؛ مرحله دوم عملیات رزتا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دانشمندان پروژه رزتا، با پخش نخستین تصاویر ارسالی کاوشگر فیله از سطح چوری، دشواری های عملیات فرود بر این ستاره دنباله دار را توضیح دادند.

ارتباط کاوشگر فیله، پس از فرود موفقیت آمیز بر سطح چوری، برای ساعاتی با سفینه رزتا و زمین قطع شد، اما پس از مدتی نخستین عکس های خود را ارسال کرد.

با وجود موفقیت عملیات فرود، هنوز محل دقیق استقرار فیله بر سطح چوری برای دانشمندان معلوم نیست. بویژه آنکه فیله پس از نخستین تماس با سطح چوری دست کم دوبار از جای خود بلند شده و دوباره فرود آمده است.

اشتفان اولامچ، مدیر عملیات کاوشگر فیله با اشاره به تصاویر محل پیش بینی شده برای فرود گفت: «حالا بهتر می فهمیم که چگونه به اینجا رسیدیم. البته دقیقا نمی دانیم کجا. گفته بودم شاید دوباره روی سطح فرود آمدیم. این مساله اعلام شده ولی باید بگویم سه بار بوده است. به این ترتیب، شمار دفعات فرود، سیری صعودی را طی می کند.»

تصاویر ارسالی نشانگر وجود خاک، سنگ و صخره بر روی ستاره دنباله دار چوری است. کشف ماهیت مواد تشکیل دهنده این اجسام، مرحله بعدی ماموریت دانشمندان این پروژه فضایی است.

آندره آ آکوماتزو، مدیر عملیات پرواز این پروژه گفت: «ماموریت ما تمام نشده است. ما خودمان را برای روزها، هفته ها، ماه ها و حتی چند سال آینده آماده می کنیم. آرزو می کنم در چند سال آینده باز هم درباره این ماموریت رویایی، این گروه فوق العاده، این ستاره دنباله دار پر رمز و راز و شگفتی های بیشتر دنیای دانش، صحبت کنیم.»

جرمی ویلکس، خبرنگار یورونیوز در دارمشتات می گوید: «دریافت تصاویرِ شگفت انگیز از سطح ستاره دنباله دار آغاز شده است. کاوشگر دقیقا در جایی که دانشمندان انتظار داشتند فرود نیامد، اما مهم نیست. این یک عملیات فوق العاده است. به خاطر داشته باشید که روزتا پرواز خود را در مدار ستاره دنباله دار در سال 2015 ادامه خواهد داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاوشگر فیله بر سطح ستاره دنباله دار چوری نشست

ماهواره چینی «چوئِچیائو ۲»‌ با موفقیت در مدار قرار گرفت

اخترشناسان: سیاهچاله کهکشان راه شیری توسط میدان‌های مغناطیسی قدرتمند احاطه شده است