رونالد ریگان: آقای گورباچف، درها را باز کن

رونالد ریگان: آقای گورباچف، درها را باز کن
Copyright 
نگارش از Andrei Belkevich
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دو سال پیش از سقوط دیوار برلین، رونالد ریگان رییس جمهوری وقت ایالات متحده، در مقابل دروازه های براندبورگ سخن از ریزش دیواربرلین با ابتکار عمل میخاییل گورباچف می کند.

دیواری که تنها دو سال بعد فرو می ریزد، اینبار توسط مردمی که ناخواسته بینشان دیوار کشیدند. پاول پالاشنکو در آنزمان مترجم میخاییل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی است و خاطره های زیادی از روزهای سقوط دیوار و مذاکرات پیش از آن دارد.

به گفته او نه گورباچف و نه ریگان هیچگاه در مذاکراتشان سخنی از صحبتهای ریگان درباره سقوط دیوار نکردند.

وی می گوید: “در ظاهر همه چیز شفاف بود اما مسکو در سخنان ریگان تنها یک ژست تئاتری می دید. زمانی که در این باره از گورباچف می پرسیدیم می گفت: “می دانیم که سخنان ریگان درباره دیوار برلین تئاتری بیش نیست”… قطعا گورباچف به تنهایی نمی توانست عامل سقوط دیوار باشد. همین طور هم شد و سقوط دیوار تبلور اراده ملت آلمان بود.”

تکه ای بزرگی از دیوار را می توان در دفتر آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی یافت. با این حال 25 سال پیش از آن نه گورباچف و نه هلموت کهل صدراعظم آلمان تصور فروپاشی دیوار را نمی کردند.

پالاشنکو می گوید: “تاچر دلمشغولیهای زیادی نسبت به تحولات در شرق اروپا داشت. من به عینه شاهد بود، او سالها و ماهها در این وضعیت قرار داشت. او حتی نسبت به انقلابهای مخملی در اروپای
مرکزی شبهه و تردید داشت و موضعی متناقض داشت.

در 1989، ایگور ماکسی میکف، مشاور اتحاد جماهیر شوروی در برلین بود. او بیاد دارد که مقامات اتحاد جماهیر شوروی فروپاشی دیوار برلین را واقعه ای تراژیک نداستند.

او درباره آن دوران می گوید: “گورباچف، خوشحال بود. خوشحال از اینکه معضل دیوار پولادین بالاخره حل شده است. که دیواری دیگر در کار نیست و خصوصا اینکه خود آلمانیها عامل اصلی سقوط آن بوده اند. ما در ان نقشی نداشتیم و ما مسئول پیامدهای آن نبودیم.”

امروز، داوری کرملین درباره این اتفاق تاریخی کاملا متفاوت است. برخی معتقدند که گورباچف نگاه دیگری به سقوط دیوار داشته است و در ازای اتحاد دو آلمان خواستار محافظت از منافع روسیه در اروپا شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میخائیل گورباچف؛ از اصلاحات ویرانگر تا پایان جنگ سرد

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد