Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

دستیار پروشنکو: می خواهیم خانه اروپایی آینده را پایه گذاری کنیم

دستیار پروشنکو: می خواهیم خانه اروپایی آینده را پایه گذاری کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در اوکراین از پیروزی احزاب طرفدار غرب خبر می دهد. دو حزب اصلی حاکم به رهبری پترو پوروشنکو و آرسنی یاتسنیوک هر کدام حدود 22 درصد آرا را بدست آورده اند.

رای گیری برای سه میلیون شهروند ساکن شرق اوکراین وجود نداشته است. منطقه ای که تحت کنترل شورشیان جدایی طلب طرفدار روسیه است.

پارلمان جدید باید اصلاحات رادیکالی را برای خارج کردن اوکراین از رکود عمیق اقتصادی، مبارزه با فساد و نزدیک شدن بیشتر به اتحادیه اروپا به اجرا بگذارد.

در اینباره با یوری لوتسنکو، دستیار پترو پروشنکو رییس جمهور اوکراین و مرد شماره دوی فراکسیون حامی آقای پروشنکو گفتگو کرده ایم که در پی می آید.

دمیترو پولونسکی، یورونیوز: حزب شما برنده اغلب کرسی ها در این انتخابات شده است. شما با چه کسی ائتلاف خواهید کرد و با چه کسی همکاری نخواهید کرد؟

یوری لوتسنکو:
پیروزی ما، و همچنین پیروزی دیگر احزابی که در میدان استقلال کی یف بودند، فرصت اجرای اصلاحات سریع را به اوکراین می دهد. اصلاحاتی که متاسفانه سالهاست نادیده گرفته شده اند. پس اولین کار ما ارائه یک طرح ائتلاف به دیگر همکاران، با یک جدول زمانی برای اجرای ده ها مورد از اصلاحات لازم برای پیوستن به اتحادیه اروپا خواهد بود. به جای توزیع پست و مقام، تمرکز ما روی روند اصلاحات خوهد بود. برای ما اتخاذ هر چه سریعتر تصمیمات مهم بسیار حیاتی است. به این دلیل ما امروز می گوییم: پیروزی را فراموش کنید، مهم نیست چه حزبی اول یا دوم است. ما خواهان ایجاد یک تیم بزرگ و یک اتحاد بزرگ برای اوکراین هستیم تا کشور را به سوی اتحادیه اروپا ببریم.

یورونیوز: جناح حامی پترو پوروشنکو اعلام کرده که پیش نویس توافق ائتلاف، تقریبا آماده شده است. می توانید از جزئیات آن بیشتر به ما بگویید؟

یوری لوتسنکو:
اصلاحاتی که ما باید اجرا کنیم بسیار متعدد و گوناگون هستند: اصلاح دستگاه قضایی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نهادهای قانونگذار، اصلاح سیستم حکمرانی محلی، اصلاح خدمات عمومی و غیره. ما در مورد تخریب زندانهای قدیمی شوروی و پایه گذاری خانه اروپایی آینده صحبت می کنیم. پیام رای دهندگان کاملا روشن است: آنها حزب رییس جمهور را در صدر جدول قرار دادند تا از عملکرد او نسبت به اتحادیه اروپا حمایت کنند. مردم همچنین به آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر و حزب او رای اعتماد دادند و حزب جدید متشکل از فعالان میدان استقلال را هم به مجلس آوردند. این حزب یک محرک جدی برای احزاب قدیمی تر خواهد بود تا اصلاحات لازم برای همسویی هر چه بیشتر با اروپا، سریعتر و قویتر به اجرا در آیند.

یورونیوز: آیا احتمال وجود دارد که پس از اعلام نتایج انتخابات توافق آتش بس در شرق اوکراین نادیده گرفته شود؟ چون در حال حاضر نیروهای دولتی نمی توانند به حملات روزانه جدایی طلبان پاسخ مناسب بدهند.

یوری لوتسنکو:
ما به تمام نکات توافقنامه آتش بس، کاملا احترام خواهیم گذاشت. اما هنگامی که پست های بازرسی و یا مواضع ما مورد حمله قرار می گیرند، ما پاسخ می دهیم. ما صلح می خواهیم، و با در نظر گرفتن همبستگی و حمایت های جامعه بین المللی با اوکراین، این فرصت برای صلح وجود دارد. انتظار بزرگی هم وجود دارد که روسیه، بالاجبار به وعده ها و تعهدات خود در این توافقنامه پایبند باشد. و این به ما اجازه خواهد داد تا خاک اوکراین را با خونریزی کمتری آزاد کنیم. اما ما همچنین صادقانه و با صراحت می گوییم که از آتش بس برای نوسازی و تقویت نیروهای مسلح اوکراین استفاده می کنیم. مطمئنا ما می خواهیم که خون کمتری ریخته شود و نتیجه هر چه سریعتر بدست بیاید. رای دهندگان هم از رویکرد دقیق و منطقی پشتیبانی کردند. احزابی که خواهان حمله همه جانبه و هجوم به شهرستانهای شرق هستند در انتخابات رای کمتری آوردند. برعکس همه «احزاب صلح جو» حمایت بیشتری داشتند.

یورونیوز: اجازه دهید در مورد تغییرات صحبت کنیم. شما گفته بودید که مسئولان نهادهای اجرایی قانون، پس از انتخابات باید برکنار شوند. شما به دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و وزیر کشور اشاره می کردید؟

یوری لوتسنکو:
اگر تحقیقات در مورد فساد به سرعت نتیجه ندهد، اگر جنایت های رژیم گذشته، اگر افراد مسئول تیراندازی به معترضان و کشتن صدها تن در کی یف مجازات نمی شوند، پس مسئولان اجرای قانون باید جایگزین شوند. با این حال آنها هنوز هم برای انجام این کارها فرصت دارند و روی آن کار می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

متحدان عمران خان بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان آینده پاکستان خواهند داشت

انتخابات تایوان شنبه آغاز می‌شود؛ رقابتی که پکن آن‌ را انتخاب بین جنگ و صلح می‌نامد

تجمع هزاران نفری معترضان در بلگراد؛ مسکو: تحریک به ناآرامی‌ها در صربستان از خارج صورت می‌گیرد